"Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza"

dodano: 09-09-2014

Dnia 6 września 2014 r. za sprawą głównego inicjatora projektu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyła się III edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Przedstawienie Trylogii Henryka Sienkiewicza odbyło się w całej Polsce obejmując setki miejscowości.

Aby podtrzymać inicjatywę Prezydenta RP Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech, Pyrzycka Biblioteka Publiczna oraz Sekcja Literacka Uniwersytetu Trzeciego Wieku przywitali uczestników tj. młodzież Pyrzyckiego Publicznego Gimnazjum oraz mieszkańców Pyrzyc przy mini tężni.

Dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej p. Magdalena Brzozowska -Wróblewska odczytała list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej .

Burmistrz Pyrzyc wskazał na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o ojczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Tło historyczne powieści Henryka Sienkiewicza „Potop” przedstawił Jerzy Goclik. Fragment III tomu „Trylogii”, rozdziału XXV „Bitwa pod Prostkami” przeczytał Burmistrz Pyrzyc , słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracownicy Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej. Wszyscy Lektorzy pięknie przedstawili fragmenty wielkiego dzieła literackiego w „Narodowym Czytaniu”.

Lider sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku p. Jadwiga Rzepiak podsumowała zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów.

O godzinie 13.00 zakończono czytanie dzieła przepięknej polskiej literatury oraz podziękowano organizatorom, słuchaczom, osobom czytającym.