Konferencja pn. "Sektor publiczny, społeczny i gospodarczy szansą na zmiany w regionach poprzez partnerstwa z LGD w świetle nowej perspektywy finansowej PROW na lata 2014-2020"

dodano: 11-09-2014

5 września 2014 roku po raz pierwszy w Gminie Pyrzyce została zorganizowana konferencja pn. „Sektor publiczny, społeczny i gospodarczy szansą na zmiany w regionach poprzez partnerstwa z LGD w świetle nowej perspektywy finansowej PROW na lata 2014-2020”, wspófinansowana przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, której pomysłodawcą i wnioskodawcą było Stowarzyszenie LGD Ziemia Pyrzycka.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele 15 Lokalnych Grup Działania z woj. zachodniopomorskiego. Podczas konferencji Dyrektor Wydziału Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Arkadiusz Zych podsumował dotychczasowe działania podejmowane przez LGD.

Program Leadera na lata 2014 – 2020 przedstawił prezes Krajowej Sieci Leader Janusz Bartczak. Debatę na temat roli organizacji pozarządowych w tworzeniu partnerstw na rzecz rozwoju lokalnego środowiska – prowadziła Agnieszka Odachowska, a gośćmi zaproszonymi byli; Bożena Zarecka- dyr.biura LGD Centrum Inicjatyw Wiejskich, Krzysztof Musiatowicz - ekspert ds. przedsiębiorczości społeczne , Agnieszka Brodowska- dyr. biura LGD Powiatu Świdwińskiego oraz Małgorzata Krysiak- kierowniczka biura LGD WIR.

Podczas dyskusji wskazano nowe kierunki tworzenia partnerstw na rzecz rozwoju skierowanego na społeczność lokalną. Panel ,,Rola mikro i makro przedsiębiorstw w rozwoju LGD” poprowadziła Katarzyna Kosno właścicielka Skansenu Jeziorak, a gośćmi w panelu byli wieloletni doradca w Ministerstwie Gospodarki Jacek Scheibe oraz przedstawiciel Lubuskiej Sieci Leadera – Leonard Pietrow. Eksperci zwrócili szczególną rolę na znaczenie sektora gospodarczego a nowym okresie programowania i możliwości współpracy w realizacji wielu lokalnych przedsięwzięć. Całość spotkania prowadził Grzegorz Brochocki.

Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech zwrócił szczególną uwagę na nową formę tworzenia partnerstw, znaczenie powstawania klastrów w regionie oraz nowym opracowywanym programie współpracy z organizacjami pozarządowymi w którym uwzględnione byłyby nowe formy wsparcia przy podejmowaniu dużych przedsięwzięć przez stowarzyszenia. Tematy związane z nowym okresem programowania oraz tworzenia partnerstw będą kontynuowane w naszej gminie już w miesiącu wrześniu podczas tworzenia projektu współpracy z ngo.

(-) Agnieszka Odachowska