Folklorowe granie

dodano: 16-09-2014

W niedziele 14 września o godzinie 15:00 przy mini tężniach odbyło się Folklorowe granie. To ostatni weekend, który spędziliśmy na otwartym powietrzu po to, aby wspólnie się bawić, rozmawiać, śpiewać oraz spędzić miło czas przy kawie oraz poczęstunku.Organizatorem spotkania był Burmistrz Jerzy Marek Olech wraz z zastępcą Burmistrza Agnieszką Odachowską. Podczas tego słonecznego popołudnia byliśmy świadkami występów Zespołów Folkowych, którzy od wielu lat pasjonują się w śpiewaniu Pieśni Ludowych. Zespoły Folkowe w tym dniu przygotowały dla mieszkańców oraz wszystkich zgromadzonych gości niespodziankę. Zaprezentowały one swoją twórczość, która jest dla nich pasmem przyjemności.

Na uroczystość przybył Burmistrz Jerzy Marek Olech, zastępca Burmistrza Agnieszka Odachowska oraz liczni mieszkańcy. W tym dniu zaśpiewali dla nas: Zespoły Śpiewaczy „Wrzos”, „Kresowianka”, „Pyrzyczanka” oraz „Seniorita”.

Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Krzemlina, który powstał w 2006 roku.  Liczy on 22 osoby oraz składa się z energicznych emerytek i rencistek, które całym sercem poświęcają się tej pasji. Kierownikiem muzycznym jest Pan Artur Marcinkiewicz, natomiast kierownikiem organizacyjnym jest Pani Zosia Grzesiuk.

Jako kolejny wystąpił zespół „Kresowianka”, który również zachwyca swym folkowym wokalem . Zespół ten działa od 1983 roku . Powstał on z inicjatywy koła gospodyń wiejskich z Letnina oraz przy dużym współudziale kierownika i instruktora zespołu Pana Ryszarda Głogowskiego. Zespół „Kresowianka” działa pod egidą Pyrzyckiego Domu Kultury. To właśnie dzięki zespołowi i Panu instruktorowi zostały przeniesione piękne pieśni kresowe z Milatycz, dawnego województwa Lwowskiego na naszą Ziemie Pyrzycką. Zespół „Kresowianka” został  Laureatem nagród, z który najbardziej prestiżową jest nagroda im. Oskara Kolberga za szerzenie kultury ludowej.

Trzeci zespół, który wystąpił na scenie to Zespół Śpiewaczy „Seniorita”.  Instruktorem zespołu jest Pani Łucja Szutkowska . Zespół działa przy Pyrzyckim Domu Kultury od 2003 roku. Repertuar tworzą piosenki ludowe, popularne, biesiadne, a także kolędy pieśni patriotyczne oraz religijne. Należy podkreślić niezwykłą pasje członków zespołu, ich zaangażowanie w swoją działalność oraz chęć pracy nad warsztatem wokalnym.

Jako ostatni swe umiejętności wokalne zaprezentował zespół „ Pyrzyczanka”. Został on założony w 2008 roku . Zespół liczy 16 sympatycznych Pań . Kierownikiem zespołu jest Pani Krystyna Jaskuła, a instruktorem jest Pan Marcin Marcinkiewicz . Na koniec wszystkich występów  zespoły wspólnie z Burmistrzem zaśpiewali piosenkę dodając do tego miłym akcentem wspólny taniec. Następnie głos zabrał Burmistrz Jerzy Marek Olech, który w swym przemówieniu podziękował wszystkim zespołom za udział w niedzielnym popołudniu, a także za uświetnianie swoimi występami różnego rodzaju uroczystości oraz poświęcenie swojego czasu. Serdeczne podziękowania za przybycie  usłyszeli również mieszkańcy Pyrzyc.

Aleksandra
Nowakowska