dodano: 18-02-2015

W dniu 17 lutego 2015 r., z inicjatywy Burmistrza Pyrzyc – Marzeny Podzińskiej, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Pyrzycach doszło do spotkania włodarzy gmin i powiatów, przez które przebiega dawna krajowa „trójki”. Spotkanie dotyczyło możliwości ponownego rozważenia propozycji marszałka – zamiany dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich, w zamian za pozbawienie drogi nr 3 kategorii drogi gminnej.

Ostatnia propozycja marszałka dotyczyła przejęcia przez województwo 50 kilometrów trasy – od Szczecina do Renic. W zamian powiaty przejęłyby niektóre drogi wojewódzkie, a gminy – część dróg powiatowych. W tym celu powołano zespół roboczy, w skład którego wchodziliby członkowie każdej z gmin i powiatów oraz Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, który opracował by propozycję pozbawienia drogi gminnej jej kategorii.

Jednocześnie włodarze planują prowadzić postępowanie związane ze zmianą przepisów dotyczących przekazywania, z mocy prawa, gminom dróg wyższej kategorii. W chwili obecnej, w myśl zapisów art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 260 z późn. zm), odcinek drogi zastąpiony nowo wybudowanym odcinkiem drogi z chwilą oddania go do użytkowania zostaje pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii drogi gminnej.