Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

dodano: 06-03-2015

„To tak jakby co roku znikało w Polsce jedno miasteczko” – w ten obrazowy sposób  podinspektor Krzysztof Dębiński, otwierając debatę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, skomentował liczbę osób, które rokrocznie giną na naszych drogach w wypadkach samochodowych.

Piątego marca 2015 r. na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pyrzycach odbyło się otwarte spotkanie, którego organizatorami byli policjanci Komendy Powiatowej w Pyrzycach oraz Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska.

Wśród panelistów zasiedli: Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pyrzycach podinsp. Krzysztof Dębiński, Naczelnik Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach kom. Artur Gręda, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Drabczyk, Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Pyrzycach Mirosław Szymczewski oraz Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska. Spotkanie poprowadził asp. Daniel Skrzypczak. Dopisała także frekwencja wśród słuchaczy – sala wypełniła się mieszkańcami Gminy Pyrzyce.

W pierwszej części debaty kom. Artur Gręda zaprezentował statystyki związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a w zasadzie, ze skutkami nie przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

W roku 2013, w Polsce, w wypadkach drogowych zginęło 3 357 osób. W roku ubiegłym na terenie powiatu pyrzyckiego, z tej samej przyczyny, śmierć poniosły 3 osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków samochodowych jest nadmierna prędkość i jej niedostosowanie do warunków panujących na drodze. W 90% winę za spowodowanie kolizji bądź wypadku, ponosi kierujący. Następstwem tych zdarzeń, oprócz zagrożenia dla życia i zdrowia, są także koszty finansowe, które sięgają niebagatelnej kwoty prawie 30 mld złotych rocznie.  

Od lutego tego roku uległy restrykcyjnemu zaostrzeniu przepisy prawa karnego związane z nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego. Za spowodowanie wypadku śmiertelnego grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Za przekroczenie w terenie zabudowanym prędkości o co najmniej 50 km/h, policjant ma prawo, na miejscu, odebrać prawo jazdy. Kierowanie pojazdem bez uprawnień przestało być wykroczeniem, lecz będzie traktowane jako przestępstwo. Osoby, które zostały wcześniej skazane za jazdę pod wpływem alkoholu i będą ponownie chciały zasiąść za kierownicą, mają obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. alcolock. Natomiast, jeśli chodzi o pieszych uczestników ruchu drogowego, osoby poruszające się po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, muszą posiadać na sobie elementy odblaskowe.

Po części prezentacyjnej nadszedł czas na dyskusję. Zgromadzeni słuchacze chętnie zabierali głos i korzystając z obecności Burmistrz Pyrzyc oraz kierownictwa instytucji zajmujących się stanem dróg, zgłaszali problemy z jakimi borykają się mieszkańcy naszego miasta i gminy, dotyczące głównie kondycji infrastruktury drogowej oraz oznakowania (bądź jego braku), co także ma istotny wpływ na bezpieczeństwo. Poruszono m.in. kwestię beczkowozów przejeżdżających przez ulicę Niepodległości, braku fotoradaru w miejscach gdzie nagminnie przekraczana jest prędkość oraz niedostatecznej ilości miejsc parkingowych.

Podsumowaniem całej debaty oraz radą dla nas wszystkich powinny być słowa kom. Grędy: aby mieć ograniczone zaufanie do pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz „myśleć za innych”.

Galeria zdjęć


Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

Rozlicz PIT w Pyrzycach
Rozliczenie PIT online w PITax.pl jest dostępne dzięki projektowi „Wspieraj lokalnie” przygotowanemu przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych oraz PITax.pl Łatwe podatki.

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia