DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN

dodano: 13-03-2015

8 marca swoje święto odchodzą kobiety. Nie liczni wiedzą, że święto to jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Zostało ono ustanowione dla upamiętnienia strajku z 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku gdzie 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej domagało się polepszenia warunków pracy i praw wyborczych. W celu uniknięcia rozgłosu właściciel fabryki zamknął strajkujące kobiety w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

Z inicjatywy Klary Zetkin, na zjeździe w Kopenhadze w dniu 8 marca 1910 roku, ustanowiono święto wszystkich kobiet, które po raz pierwszy w Europie obchodzono w 1911 roku. Dzień Kobiet to wyjątkowa okazja, by złożyć życzenia płci pięknej oraz drobnym upominkiem podziękować za wszystko, co dla nas robią, a przede wszystkim za to, że są. W tym wyjątkowym dniu to wszystkie Panie są najważniejsze. Bo jak powiedział Pierre de Brantome „Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów.”

Dzień Kobiet w Pyrzycach rozpoczął się od spotkania na sali konferencyjnej, gdzie Zastępca Burmistrza Pan Robert Betyna wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego przywitali Panie serdecznymi życzeniami. Panowie obdarowali wszystkie przybyłe Panie symboliczną różą  oraz zaprosili na słodki poczęstunek. W dwa dni po Międzynarodowym Dniu Kobiet – 10 marca przypada Dzień Mężczyzny, dlatego Panie nie zostały dłużne Panom i postanowiły umilić im ten ważny dzień. Głos zabrała Pani Burmistrz Marzena Podzińska, która życzyła Panom samych sukcesów, miłości i szczęścia. Panowie również zostali uraczeni drobnymi upominkami.

Kolejną częścią Narodowego Dnia Kobiet było spotkanie członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Pyrzycach. Głos zabrał zastępca Burmistrza Pan Robert Betyna, Starosta Pyrzyc Pan Kazimierz Lipiński oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Janusz Przepiórka. Podczas tegorocznego spotkania swoją obecnością zaszczycił nas zespół wokalny SENIORITA oraz gościnny występ Pani Marii Makowskiej. Po życzeniach, upominkach i występach wokalnych rozpoczęło się wspólne świętowanie.  Mamy nadzieję, że optymizm i humor wyniesiony z sali będzie towarzyszył wszystkim przez cały rok.