Spotkanie dotyczące współpracy między festiwalami folklorystycznymi

dodano: 03-04-2015

Dnia 28 marca 2015 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie dotyczące współpracy między festiwalami folklorystycznymi miast Gorzów Wlkp., Poznań, Pyrzyce i Zielona Góra, które zorganizowali Państwo Maria i Krzysztof Szupiluk.

Przedstawicielami naszego miasta byli : Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska oraz Michał Franiak Zastępca Dyrektora Pyrzyckiego Domu Kultury w Pyrzycach. Do spotkania doszło dzięki inicjatywie Pana Wiktora Tołoczko, który  w styczniu 2015 roku zainicjował spotkanie w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach z Dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wielkopolskim Panem Krzysztofem Szupiluk. Celem przedsięwzięcia jest ożywienie festiwali oraz otworzenie nowych dróg rozwoju. W rozmowach w Gorzowie uczestniczyli przedstawiciele następujących festiwali :

• Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Gorzowie Wlkp.,
  • Pyrzyckich Spotkań z Folklorem
  • Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Folkloru „Kids fun folk”  w Poznaniu
  • Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Oblicza Tradycji”  w Zielonej Górze

Podczas spotkania odbyła się prezentacja poszczególnych festiwali oraz wypracowano wspólne działania. W obradach uczestniczyli również: Wiceprezydent Miasta Gorzowa Wlkp. Agnieszka Stanisławska, zastępca dyrektora gorzowskiego Wydziału Edukacji Renata Pliżga oraz organizatorzy i współorganizatorzy gorzowskiego festiwalu: prezes Stowarzyszenia Przyjaciół ZTL "Mali Gorzowiacy", dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, dyrektor Teatru, pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie Wlkp. oraz współorganizator festiwalu i gospodarz spotkania Nadleśniczy Nadleśnictwa Kłodawa Tomasz Kalembkiewicz. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił menedżer festiwali folklorystycznych na świecie Sekretarz FIDAF ( Federation of International Dance Festivals) Pan Emil Dimitrow z Bułgarii.

FIDAF , to powołana w Cheonan w 2012 roku organizacja non profit, działająca na rzecz festiwali tańca na całym świecie, w szczególności form folklorystycznych. Dąży do wypracowania wysokiej marki dla festiwali, które ma pod swoim patronatem. W swoich szeregach skupia przedstawicieli wszystkich kontynentów i reprezentantów 64 krajów.

Najważniejsze uzgodnienia i wnioski:

• ustalenie stycznych dat 3 festiwali na rok 2016

Poznań: 17-22.06.2016
Pyrzyce: 23-26.06.2016
Gorzów Wlkp.: 27.06-3.07.2016,

• stworzenie platformy współpracy 4 festiwali (wspólna nazwa, wytyczne, logo, zakres działania, pozyskiwanie sponsorów i dofinansowań, promocja). Tematy do zastanowienia się i przygotowania na spotkanie w maju,

• napisanie wspólnego projektu, listu intencyjnego o dofinansowanie festiwali (jako wspólnej platformy) przez Lasy Państwowe, może w przyszłości również przez Ministerstwo Rolnictwa. Wstępny projekt przygotowuje miasto Pyrzyce.

Na zakończenie zgodnie wyrażono potrzebę kontynuacji rozmów. Następne spotkanie odbędzie się  w Zielonej Górze, 22 maja 2015 o godzinie 11:00.