SPOTKANIA Z EWĄ STANECKĄ - ZACHODNIOPOMORSKIM WOJEWÓDZKIM KONSERWATOREM ZABYTKÓW

dodano: 03-04-2015

W dniu 30 marca 2015 r. w Starostwie Powiatowym w Pyrzycach odbyły się spotkania przedstawicieli poszczególnych gmin z terenu Powiatu Pyrzyckiego z Ewą Stanecką - Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz przedstawicielami Agencji Nieruchomości Rolnych ze Szczecina. W spotkaniach uczestniczyli również Burmistrz Lipian Krzysztof Boguszewski, Wójt Gminy Kozielice Piotr Rybkowski, Wójt Gminy Przelewice Mieczysław Mularczyk i Wójt Gminy Warnice Anna Hackiewicz-Gębska oraz pracownicy urzędów wszystkich gmin Powiatu Pyrzyckiego. Spotkania dotyczyły problemów z jakimi borykają się właściciele zabytkowych budowli na terenie poszczególnych gmin.

Na terenie Gmin Kozielice, Bielice i Warnice usytuowanych jest wiele zabytków sakralnych, które wymagają wykonanie niezbędnych i niezwłocznych prac remontowych.

W Gminie Pyrzyce najszybszej interwencji konserwatorskiej potrzebują mury obronne okalające miasto. W miejscowości Lubiatowo (Gmina Przelewice) znajduje się zabytkowy gołębnik, w miejscowościach Żuków i Kłodzino zabytkowe pałace, które również wymagają wykonania prac remontowych. W gminie Lipiany pilnych prac konserwatorskich potrzebują nieruchomości znajdujące się przy ulicy Jedności Narodowej, dach i wieża kościelna oraz pałac w miejscowości Skrzynka, którego właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych.