Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej

dodano: 08-05-2015

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950.

Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Rozpoczęcie procesów integracyjnych między Polską i Europą nastąpiło jednak o wiele wcześniej, bo już w 1988 roku, kiedy UE jeszcze nie istniała. W dniach 7-8 czerwca 2003 roku odbyło się w Polsce ogólnonarodowe referendum, w którym 77,45% Polaków, którzy oddali swój głos, opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.  W 2003 roku Polska podpisała traktat akcesyjny w Atenach, który stanowił prawną podstawę przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Razem z Polską 1 maja 2004 roku do UE przystąpiło jeszcze dziewięć innych państw. Były to kraje nadbałtyckie, takie jak: Łotwa, Estonia i Litwa, kraje Europy Środkowej, czyli Czechy, Słowacja, Węgry i Słowenia, a także Malta i Cypr. Polska jest jedynym z największych i najludniejszych krajów wspólnoty oraz jako jedna z nielicznych  skutecznie wykorzystuje  dotacje unijne.

Gmina Pyrzyce wykorzystała środki unijne na realizację między innymi następujących projektów :

- budowa świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Giżyn
- budowa ścieżki rowerowej na odcinku od ul. Ciepłowniczej do granic gminy w miejscowości Brzesko
- budowa lub doposażenie placów zabaw w miejscowościach : Żabów, Giżyn, Młyny, Turze, Krzemlin, Pyrzyce, Ryszewo, Nieborowo, Brzezin, Mechowo, Mielęcin i Ryszewko.
- remont świetlic w miejscowościach  Stróżewo, Okunica, Ryszewko, Nieborowo  i Letnin
-„Oznakowanie obszaru Miasta i Gminy Pyrzyce objętego LSR”
- „Przywrócenie świetności dawnego Burgerpark poprzez rekultywację Stawu Złotej Rybki”
- remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Mielęcin