OBCHODY 10-LECIA UTW

dodano: 29-05-2015

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pyrzycach kończy właśnie 10 lat. W ramach obchodów tego jubileuszu w sali konferencyjnej starostwa powiatowego 20 maja odbyła się sesja popularno – naukowa pod patronatem starosty pyrzyckiego Kazimierza Lipińskiego, który w roku 2005 jako burmistrz Pyrzyc wspierał pomysł jego powstania.

Wśród przybyłych na sesję gości były pani burmistrz Marzena Podzińska i skarbnik gminy Danuta Bartków. Samorząd gminy Pyrzyce aktywnie włączył się do jubileuszowych obchodów, co podkreśliła prezes UTW Zenobia Walczak witając przybyłych gości. Byli wśród nich prof. Edward Rymar, doradca naukowy UTW, członek Zarządu Powiatu Walenty Darczuk, dyrektor ZS nr 1 im. Noblistów Polskich Robert Sójka, dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej Magdalena Brzozowska-Wróblewska)przedstawiciel Związku Emerytów Policyjnych Janusz Przepiórka , zasłużony działacz kultury Bolesław Garczyński i redaktor naczelna Gazety Ziemi Pyrzyckiej Beata Statkiewicz.

Sesja składała się z dwóch części. Do pierwszej, poświęconej Roli emerytów w utrwalaniu dziedzictwa kulturowego, swoje referaty zgłosili: prof. Bogdan Matławski, wybitny zachodniopomorski kulturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego (Polskie dziedzictwo kulturowe na Pomorzu Zachodnim po 1945 r. ), Kazimierz Lipiński ( Rola UTW w umacnianiu tradycji kulturowych Ziemi Pyrzyckiej), Teresa Jasińska (UTW jako forma przedłużenia aktywności intelektualnej i społecznej seniorów), dr inż. Paweł Chyt (Rolnictwo pyrzyckie- stan obecny i perspektywy), Stanisław Januszewski (Działalność UTW w Stargardzie dla integracji lokalnej społeczności), Jadwiga Rzepiak (Wkład UTW Pyrzyce w popularyzację literatury e lokalnym społeczeństwie), dr Maria Ziarkowska )Nordic Walking jako atrakcyjna forma aktywności seniorów. Zaproszenie do Przelewic) i Jerzy goclik (Lektury słuchaczy UTW Pyrzyce w świetle badań ankietowych).

W części drugiej, nazwanej 10 lat UTW- refleksje i wspomnienia, były wystąpienia Józefa Kędziory )Trudne początki) i Edwina Nickela (Odnajdywanie nowych zainteresowań), Bolesława Garczyńskiego (Zbieranie pamiątek jako forma utrwalania dziedzictwa kulturowego) oraz dyskusja nad wygłoszonymi referatami.