31 maja -Światowy Dzień bez Tytoniu

dodano: 29-05-2015

W roku 2015 Światowemu Dniu bez Tytoniu przyświeca hasło: „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”.

Celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu jest uświadomienie zagrożeń jakie niesie ze sobą nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi, zwłaszcza wśród młodzieży i ludzi o niskich przychodach, w związku ze zwiększoną dostępnością tych produktów związaną z ich niską ceną, a także zwrócenie uwagi na fakt, że nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi prowadzi do gromadzenia wielkiego majątku przez zorganizowane grupy przestępcze, które używają go do finansowania innych czynności przestępczych takich jak handel narkotykami, ludźmi i bronią, a także terroryzm.

WHO informuje, że czarny rynek jest źródłem jednego na dziesięć papierosów spożywanych na świecie. Komisja Europejska szacuje, że nielegalny obrót papierosami kosztuje UE i państwa członkowskie ponad 10 miliardów euro rocznie w straconych wpływach z podatków. Światowa epidemia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi każdego roku, z czego 600 tys. to osoby niepalące narażone na wdychanie dymu tytoniowego. Nielegalny handel wyrobami tytoniowymi nie tylko zaognia światową epidemię tytoniu i powiązane z nią konsekwencje zdrowotne, ale ma także wpływ na bezpieczeństwo poprzez finansowanie zorganizowanej przestępczości. Nielegalne wyroby tytoniowe zachęcają młodych ludzi do eksperymentowania i korzystania z tytoniu, ponieważ są tańsze. Mylą także młodych użytkowników tytoniu poprzez nie zamieszczanie ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach. Nielegalny handel umacnia korupcję i osłabia dobre rządy, a także zabiera przychód państwu, który mógłby w innym razie być przeznaczony na zapewnianie usług publicznych, zamiast trafiać w ręce przestępców. Jak podaje WHO koncerny tytoniowe wykorzystują dziury w systemach kontroli tytoniu i biorą udział w nielegalnym handlu wyrobami tytoniowymi.

Szacuje się, że nielegalny rynek handlu wyrobami tytoniowymi stanowi w Europie 6 -10%. Wyeliminowanie lub ograniczenie nielegalnego handlu będzie powodowało zmniejszenie liczby osób palących papierosy, a co za tym idzie –zmniejszy liczbę zachorowań na choroby odtytoniowe oraz ograniczy liczbę zgonów.

Również w Polsce istnieje problem handlu papierosami z nielegalnych źródeł. Z badań przeprowadzonych w latach 2009 –2010 przez Układ Ogólny w sprawie Handlu Usługami (ang. General Agreement on Trade in Services, GATS) wynika, iż w sumie 8,5% osób palących codziennie, pali papierosy pochodzące z nielegalnego źródła. Liczby te różnią się w zależności od zamieszkiwanego regionu kraju, przy czym najwyższe odsetki zanotowano w regionie wschodnim (15,5%) i północnym (13%). Są to tereny Polski położone wzdłuż granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją, gdzie ceny papierosów są znacznie niższe niż w Polsce.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich 30 lat zaobserwowano w naszym kraju stopniowe ograniczenie spożycia tytoniu. Mimo to, palenie tytoniu niezmiennie pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dorosłych Polaków. Dym tytoniowy zawiera 4000 różnych substancji chemicznych, w tym kilkaset toksycznych i co najmniej 50 o udowodnionym działaniu rakotwórczym. U palaczy występują trzy grupy chorobowe, które rzadko pojawiają się u niepalących tj. rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zawał przed 50 rokiem życia. Ponadto istnieje cała lista chorób, których prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększa się wraz z ilością wypalanych papierosów to tzw. choroby odtytoniowe.

W ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Pyrzycach wzięli udział w różnych akcjach oraz festynach prozdrowotnych:

• 16.05.2015r. podczas Festynu Rodzinnego w Publicznym Gimnazjum w Pyrzycach zorganizowano punkt bezpłatnego  pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu  połączony z poradnictwem antynikotynowym oraz rozdawnictwem materiałów edukacyjno-informacyjnych.
  • 27.05.2015r. z okazji Dnia Profilaktyki w Zespole Szkół Nr 2 CKU w Pyrzycach, przy ul Młodych Techników 5, 74-200 Pyrzyce

Kolejne punkty bezpłatnego pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu zostaną utworzone:

• 30.05.2015r. w godzinach od 11.00 do 14.00  podczas festynu w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Pyrzycach przy ul Poznańskiej 2.
  • 06.06.2015r. od godz. 11.00 podczas Pyrzyckich Spotkań z Folklorem przy Urzędzie Miejskim w Pyrzycach.