dodano: 10-05-2012
Informujemy, że od 2013 roku będzie obowiązywała nowa opłata za śmieci, zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, uchwaloną przez Sejm RP, nakładającą na wszystkie gminy w Polsce obowiązek wprowadzenia takiej opłaty.
Nowe obciążenie publicznoprawne określane w ustawie jako "opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi" będzie uiszczane przez właścicieli, (przez których rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie, użytkowników oraz inne podmioty władające nieruchomością) nieruchomości zamieszkałych (tj. nieruchomości - bez względu na ich przeznaczenie - na których przebywają ludzie z zamiarem stałego pobytu), w związku z odbieraniem od nich odpadów komunalnych. Dotychczas każdy z właścicieli we własnym zakresie zawierał umowę z przedsiębiorcą na odbiór odpadów. W wyniku zmiany przepisów miejsce dotychczasowych umów z przedsiębiorcami zajmą deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składane burmistrzowi. W przypadku niezłożenia deklaracji bądź uzasadnionych wątpliwości, co do zawartych w niej danych - to organy gminy w drodze decyzji dokonają ustalenia wysokości przedmiotowej opłaty. Jeżeli właściciel nieruchomości nie uiści opłaty lub uiści ją w wysokości niższej od należnej - organy gminy w drodze decyzji określą wysokość zaległości w tym zakresie. Należy pamiętać, iż nieuiszczone opłaty będą mogły zostać wyegzekwowane w trybie postępowania egzekucyjnego administracji, a więc w tym samym trybie, w jakim egzekwowane są zaległości podatkowe. W przypadku nieruchomości niezamieszkałych (m.in. z terenu nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą), odbiór odpadów komunalnych odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach, tj. w oparciu o umowę zawartą pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie odbioru odpadów. Ustawodawca przewidział jednakże możliwość odstępstwa od powyższej zasady. Rada Miejska może podjąć uchwałę o przejęciu przez gminę zadań w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. W takim przypadku - nieruchomości takie będą traktowane w analogiczny sposób, jak nieruchomości zamieszkałe, w konsekwencji, czego miejsce umów z przedsiębiorcami także zajmą deklaracje wobec gminy.
Powyższe zagadnienia nie wyczerpują tematu zmian, jakie wprowadzone zostały do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowy system obejmie wszystkich mieszkańców, i na pewno przyczyni się do zniknięcia nielegalnych wysypisk śmieci.
Burmistrz Pyrzyc
Jerzy Marek Olech
Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych