INFORMACJA BURMISTRZA

dodano: 26-08-2015

INFORMACJA BURMISTRZA PYRZYC Z DNIA 31 LIPCA 2015 ROKU

Szanowni Rolnicy Gminy Pyrzyce, wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom w dniu 31 lipca 2015 roku Zarządzeniem Burmistrza nr 257/2015, powołałam Gminą Komisję do spraw monitorowania wystąpienia strat w gospodarstwach rolnych  i działach specjalnych produkcji rolnej na terenie Gminy Pyrzyce. Komisja została powołana pomimo otrzymanego w dniu 27 lipca 2015 roku negatywnego stanowiska Wojewody Zachodniopomorskiego w sprawie uruchomienia Komisji do szacowania szkód powstałych w wyniku suszy.

cyt.(…) ,,za suszę uważa się szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 1 kwietnia do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego (KBW) poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Raporty monitoringu suszy, przygotowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, nie wykazują wystąpienia zjawiska suszy na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym również Gminy Pyrzyce. Tym samym brak jest podstaw do powołania Komisji do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstałych w wyniku suszy.”(…)

Jednocześnie zwracam uwagę na fakt, że sporządzone podczas kontroli upraw protokoły nie stanowią podstawy do obligatoryjnego ubiegania się rolników o jakąkolwiek pomoc. Każda z instytucji, do której Państwo skierujecie swoje wnioski o wsparcie, podejmie indywidualne decyzje, co do ich uznania bądź odrzucenia.

W skład Komisji wchodzą:

1. Pana Waldemar Orłowski    -   Urząd Miejski w Pyrzycach,
2. Pan Wacław Klukowski        -   Zachodniopomorska Izba Rolnicza w Szczecinie,
3. Pan Piotr Gruszczyński         -   Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Barzkowicach

Podania w sprawie przeprowadzenia monitoringu upraw należy składać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Pyrzycach, Plac Ratuszowy 1. Wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania Komisji udziela Kierownik Wydziału Nieruchomości i Rolnictwa,
pokój nr 260 ( II- piętro) lub telefonicznie 91 3970375, 91 3970353.

Burmistrz Pyrzyc

Marzena Podzińska