DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNE 2015

dodano: 07-09-2015

Tegoroczne Dożynki Archidiecezjalne odbyły się 30 sierpnia na placu kościelnym Parafii Najświętszej Marii Panny Bolesnej w Pyrzycach. Na dożynkach obecna była Burmistrz Pyrzyc Pani Marzena Podzińska oraz przedstawiciele władz samorządowych i instytucji. Zgodnie z tradycją rolnicy z terenu naszej Archidiecezji zebrali się aby wyrazić wdzięczność  za trud pracy na roli oraz dumę z wysiłku w nią włożonego, jak również podziękować za zebrane w tym roku plony.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00 od prezentacji uplecionych wieńców dożynkowych, które zaskakiwały wielkością i różnorodnością oraz doborem oryginalnych żywych dodatków m.in. kwiatów i owoców. Poszczególne delegacje prezentowały wieńce uplecione z tegorocznych kłosów zboża.Podczas Mszy Świętej Ksiądz Biskup Henryk Wejman w wygłoszonej homilii podziękował rolnikom : „za trud uprawiania roli dzięki, któremu każdy z nas może spokojnie egzystować”. W dalszej części Mszy Świętej odbyło się poświęcenie chleba, który na ręce Księdza Biskupa złożyli Starostowie Dożynek. Następnie delegacje rolników przekazały przedstawicielom poszczególnych władz kosze z chlebami, zgodnie z zwyczajem podzielono się tym chlebem z uczestnikami uroczystości.

Dożynkom Archidiecezjalnym towarzyszyła wystawa  wyrobów regionalnych.