Obchody 76 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej

dodano: 03-09-2015

Wojna wybuchła 1 września 1939 roku po ataku III Rzeszy niemieckiej na Polskę. Rankiem o godzinie 4.45 niemiecki pancernik ”Schleswig - Holstein” oddał strzały w kierunku przylądka Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Miasta Gdańska.

Przez 7 dni około 200 żołnierzy pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego dzielnie broniło się przed atakami wojsk niemieckich.17 września 1939 do III Rzeszy od strony wschodu dołączyły wojska ZSSR. Napaść Niemiec hitlerowskich pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich.

W dniu 1 września 2015 obchodziliśmy 76 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczęły się od spotkania pocztów sztandarowych i delegacji przy Urzędzie Miejskim  w Pyrzycach. O godzinie 11:55 poszczególne jednostki organizacyjne i instytucje przemaszerowały ulicami miasta pod Pomnik Pamięci. Następnie rozbrzmiał dźwięk syreny i został odśpiewany hymn przez wszystkich zgromadzonych.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach zaprezentowali krótki zarys wydarzeń historycznych i  upamiętnili ten dzień śpiewając pieśni oraz recytując wiersze.
Podczas uroczystości głos zabrała Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska oraz Starosta Powiatu Pyrzyckiego Kazimierz Lipiński.
Kolejnym ważnym elementem uroczystości było ustawienie płonących zniczy w hołdzie bohaterom poległym w latach 1939 – 1945. Na zakończenie obchodów poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pamięci.