Spotkanie konsultacyjne w Pyrzycach

dodano: 23-09-2015

Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju zorganizowało spotkanie konsultacyjne pn. „Włącz się w WIR”, które odbyło się w dniu 16 września 2015 o godz. 18.00 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy  Pyrzyce, Plac Ratuszowy 1.

Celem spotkania warsztatowo-szkoleniowego było opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju, dokumentu niezbędnego do aplikowania o dofinansowanie działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”+PO Rybactwo i Morze, Priorytet IV

W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy gminy Pyrzyce, którzy reprezentowali sektory: gospodarczy, publiczny i społeczny. PROGRAM SPOTKANIA obejmował:

1. Prezentacja głównych założeń działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” ”+PO Rybactwo i Morze, Priorytet IV
  2. Prezentacja obszaru LGD
  3. Analiza SWOT i określenie celów LSR – warsztaty
  4. Wypełnienie ankiety
  5. Podsumowanie spotkania

Wszystkich przybyłych mieszkańców przywitała Burmistrz Pyrzyc Pani Marzena Podzińska, która przedstawiła cel spotkania konsultacyjnego i jego program. Prezentacje głównych założeń działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” +PO Rybactwo i Morze, Priorytet IV oraz prezentację obszaru LGD przedstawiła Kierownik biura LGD Małgorzata Krysiak. Przed analizą SWOT zapytano mieszkańców gminy o wskazanie najważniejszych problemów w trzech obszarach życia społeczno-gospodarczego gminy, dotyczących GOSPODARKI, ŚRODOWISKA i INFRASTRUKTURY, SPRAW SPOŁECZNO-KULTURALNYCH. Największym problemem dla mieszkańców gminy Pyrzyce w obszarze GOSPODARKA zgłoszonym przez pracodawców  są wysokie koszty pracy i produkcji  oraz brak środków na inwestycje. Problem jest pozyskanie środków zewnętrznych w przypadku dotacji unijnych problemem jest wkład własny w tym uzyskanie zaliczek, które wymagają gwarancji bankowych. Wysokie koszty otrzymania kredytów i windykacji,  biurokracja, to kolejne zgłoszone problemy. Istotnym problem jest również brak wykwalifikowanych pracowników.  Wśród zgłoszonych problemów jest brak współpracy między przedsiębiorcami, nieprzejrzyste i niespójne prawo.  Zgłoszonym problemem jest brak strategii rozwoju gminy, w tym brak koncepcji zagospodarowania brzegu jeziora Miedwie-piątego pod względem wielkości jeziora w Polsce, a także brak przestrzeni do rozwoju innych form budownictwa. Dla osób zainteresowanych gospodarką rybacką problemem jest brak informacji o dotacjach na  założenie stawów rybnych.

W obszarze ŚRODOWISKO I INFRASTRUKTURA największym problemem mieszkańców gminy Pyrzyce jest brak kanalizacji na wsi -21,3% zgłoszonych problemów oraz brak lub zły stan techniczny infrastruktury komunikacyjnej w tym: dróg lokalnych, chodników, parkingów, ścieżek rowerowych to 28,5% zgłoszonych problemów. Brak odśnieżania dawnej S3, uciążliwy ruch drogowy w mieście, niewłaściwe lub brak oświetlenia to kolejne zgłoszone problemy. Istotnym problem dla mieszkańców są dzikie wysypiska śmieci, dewastacja ulic, świadczy to o niskiej świadomości ekologicznej mieszkańców. Pojedyncze głosy dotyczyły braku krytej pływalni, kąpieliska ,plaży, parku, słabego dostępu do Internetu, a także zniszczenie krajobrazu przez elektrownie wiatrowe.

Największym problemem w obszarze SPOŁECZNO-KULTURALNYM dla mieszkańców gminy Pyrzyce  jest brak lub niewystarczająca oferta kulturalna oraz  brak ofert spędzania wolnego czasu w szczególności dla dzieci i młodzieży  -38,1% zgłoszonych problemów, według 9,5% respondentów brakuje środków finansowych na działalność kulturalną. Istotnym problem zgłoszonym  jest  niechęć mieszkańców, stowarzyszeń do współpracy, jak również słaba współpraca organizacji pozarządowych z sektorem publicznym. Pojedyncze zgłoszone problemy to niedostateczna liczba placów zabaw, alkoholizm.

Po analizie problemów, uczestnicy spotkania podzieli się na trzy grupy i wspólnie opracowali Analizę SWOT dla trzech obszarów tj. GOSPODARKA, ŚRODOWISKO I INFRASTRUKTURA, o. SPOŁECZNO-GOSPODARCZY. Przedstawiciel każdej z trzech grup zaprezentował swoje wyniki. Znając problemy, mocne i słabe strony obszaru oraz szanse i zagrożenia wspólnie opracowano cele dla trzech obszarów.

Zgodnie z harmonogramem spotkania uczestnikom spotkania rozdano ankiety oraz propozycje tzw. fiszek projektowych. Ankiety zostały wypełnione na miejscu, natomiast „fiszki” mają być dostarczone do biura LGD lub Urzędu Miejskiego po wyborze operacji, którą pragnie realizować potencjalny wnioskodawca.

Na koniec podsumowano spotkanie i podziękowano wszystkim uczestnikom.

Spotkanie_konsultacyjne.pdf