OBCHODY DNIA ŚWIĘTEGO HUBERTA

dodano: 06-11-2015

3 listopada obchodzony jest dzień św. Huberta – patrona myśliwych i leśników. W polskiej tradycji łowieckiej święto to oznacza początek sezonu polowania jesienno-zimowego. Myśliwi wierzą, że obchody tego święta zapewnią dobre łowy w nadchodzącym czasie.

Dzień św. Huberta to tradycja wielowiekowa, a jego kult w Polsce nazywany „hubertusem” lub też  „hubertowinami”, sięga wieku XVIII. Z tych właśnie czasów utrwalił się            w Polsce obyczaj inauguracji jesienno - zimowych łowów. W Polsce jest ponad 100 tysięcy myśliwych, skupionych w ponad 2,5 tys. kołach łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego. Najczęściej polują na jelenie, sarny, dziki, lisy, zające, kaczki i bażanty. Polowania odbywają się w oparciu o planową gospodarkę łowiecką. Chodzi w niej o doprowadzenie do optymalnej liczebności określonego gatunku zwierząt na danym terenie. Uwzględnia się też, badania naukowe i szkody, jakie może powodować dany gatunek.

W dniu 3 listopada br. z okazji dnia św. Huberta w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Pyrzycach, odbyło się spotkanie Zarządu Kół Łowieckich „Przepiórka” i „Łoś” z Burmistrzem Pyrzyc Marzeną Podzińską i zastępcą burmistrza Robertem Betyną.

Spotkanie rozpoczęła Pani Burmistrz, która przywitała wszystkich bardzo serdecznie i podziękowała za przybycie. Przedstawicielom Kół Łowieckich życzyła pewnej ręki i celnego oka, a przede wszystkim bezpiecznych łowów i szczęśliwych powrotów do domu. Na ręce zarządu złożyła również życzenia dla wszystkich członków i sympatyków kół łowieckich w naszej gminie.
Po części oficjalnej spotkania nastąpił poczęstunek.