Budowa Elektrociepłowni w Pyrzycach

dodano: 28-01-2016

W styczniu 2015 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Pyrzyce. Przedmiotem zmiany było rozszerzenie dotychczasowej funkcji zaopatrzenia w ciepło i energię o budowę urządzeń i obiektów wykorzystujących spalanie biomasy (słoma, siano) do celów produkcji energii elektrycznej i ciepła dla terenu położonego w obrębie 3 miasta Pyrzyce.

Jest to działka położona na terenie urządzeń ciepłowniczych przy ul. Ciepłowniczej w Pyrzycach. Wprowadzona zmiana zapisów przez inwestora, którym jest Termall Energy Sp. z o.o umożliwi budowę elektrociepłowni o mocy cieplnej do 5 MW i elektrycznej – do 1,6 MW, opalanej biomasą. Paliwo z biomasy to słoma i siano, które pochodzić będzie z naszych terenów, ponieważ inwestor podjął rozmowy i zawarł wstępne porozumienia z rolnikami z terenu gminy i powiatu pyrzyckiego. Geotermia Spółka z o.o podpisała umowę o współpracy z inwestorem uzyskując gwarancję zakupu energii cieplnej po cenach o minimum 15 % niższych niż energia cieplna uzyskiwana z gazu.

Termall Energy Sp. z o.o. 4 stycznia 2016 roku uzyskała pozwolenie na budowę elektrociepłowni. Przedsiębiorstwo jest w posiadaniu również warunków przyłączeniowych wydanych przez ENEA. Obecnie trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji i zamknięcia finansowania. Ostatnim elementem niezbędnym do rozpoczęcia inwestycji będzie przystąpienie do aukcji na sprzedaż energii elektrycznej i uzyskanie w niej ceny sprzedaży zgodnie z Ustawą o OZE. Sejm RP dokonał zmiany Ustawy, przesuwając ogłoszenie aukcji z pierwszego kwartału br. na koniec drugiego kwartału. Po zatwierdzeniu terminu aukcji można będzie szacować zakończenie budowy inwestycji.