76. rocznica ujawnienia Zbrodni Katyńskiej oraz 6. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

dodano: 12-04-2016

10 kwietnia br. o godzinie 10.30 w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Pyrzycach, odbyła się uroczysta msza święta upamiętniająca 76 rocznice ujawnienia Zbrodni Katyńskiej oraz 6 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to święto obchodzone 13 kwietnia, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 listopada 2007 roku. Jest to wyraz hołdu dla ok. 22 tys. jeńców wojennych zamordowanych w 1940 r. przez NKWD.

10 kwietnia minęła 6 rocznica Katastrofy Smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych.

Na msze świętą przybyło wielu przedstawicieli gminnej i powiatowej władzy,  liczne poczty sztandarowe i delegacje różnych grup społecznych. Bezpośrednio po Mszy Świętej Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska wraz z delegacjami udała się pod Pomnik Katyński, aby złożyć wiązanki kwiatów. Pyrzycka Biblioteka Publiczna przygotowała  wystawę poświęconą obu wydarzeniom, którą obejrzeć można w holu na I piętrze Urzędu Miejskiego w Pyrzycach. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej ważniej uroczystości.

Wieczorem odbyło się również wyjątkowe widowisko muzyczne poświęcone Miłosierdziu Bożemu oraz św. Janowi Pawłowi II zorganizowane przez parafie pw. św. Ottona, Pyrzyckiego Domu Kultury oraz działającego przy parafii oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.