PYRZYCKIE PRZEŁAJE

dodano: 21-04-2016

Corocznie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach organizuje wiele dużych lokalnych przedsięwzięć, które cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem nie tylko mieszkańców naszej gminy, powiatu, województwa zachodniopomorskiego, ale również mieszkańców województw sąsiednich. Wśród takich wydarzeń są OBCHODY DNI OLIMPIJCZYKA oraz BIEGI GRYFITÓW, które od ponad czterdziestu lat organizowane są w regionie pyrzyckim.

W uznaniu za aktywny udział w organizacji Dni Olimpijczyka i dorobek sportowy Pyrzycom przyznano trzykrotną organizację (1980, 1995, 2006 r.) Wojewódzkich obchodów, natomiast w 2002 roku - Centralnych Dni Olimpijczyka.

W tym czasie organizowane są spotkania dzieci i młodzieży z olimpijczykami, połączone  z masowymi imprezami sportowymi.

W roku bieżącym m.in. Ziemi Pyrzyckiej przypadł niezwykły zaszczyt bycia miastem goszczącym 52. Centralne Dni Olimpijczyka. To prawdziwe święto sportu trwać będzie od 21 do 23 kwietnia. W tym czasie odbędzie się wiele uroczystości sportowo – kulturalnych.

Jedną z nich będą pyrzyckie przełaje, których organizatorami są: Burmistrz Pyrzyc, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Pyrzycach oraz Pyrzycki Klub Olimpijczyka.  Patronat honorowy nad uroczystościami objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz.

Pyrzyckie biegi rozgrywane są od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia  i należą do najstarszych tego typu zmagań sportowych na Pomorzu Zachodnim. W zawodach, w których w przeszłości startowali: Barbara Sobańska, Bogusław Mamiński i Paweł Januszewski rokrocznie około tysięczna rzesza biegaczy – dzieci, młodzieży i dorosłych staje na starcie zawodów, aby  w swoich kategoriach wiekowych pokonać dystans od 400 m do 3000 m (12 biegów)  i stanąć na najwyższym podium ze złotym medalem na piersi.

45. edycja Biegów Gryfitów odbędzie się 24 kwietnia 2016 r., o godzinie 10.00 na Stadionie Miejskim im. Leszka Słoninki, przy ul. Sportowej 5 w Pyrzycach. Zbiórka wszystkich uczestników przewidziana jest na godz. 9.40, natomiast pierwszy bieg odbędzie się o godz. 10.30.

Pierwsza szóstka w każdej kategorii nagrodzona zostanie pucharami, statuetkami medalami oraz dyplomami. Podsumowaniem niedzielnej uroczystości lekkoatletycznej będzie rozlosowanie spośród wszystkich uczestników głównej nagrody – roweru oraz innych – równie cennych upominków.

red. Justyna Gredka