Dożynki Gminne – Rzepnowo 2016

dodano: 08-09-2016

W sobotę, 3 września br. w Rzepnowie odbyły się Dożynki Gminne. Tegoroczne Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęło się od wymarszu barwnego korowodu, który w tym roku poprowadził Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce działający przy Pyrzyckim Domu Kultury. W korowodzie udział wzięły władze gminy Pyrzyce, Starostowie Dożynek, Księża, rodzime zespoły ludowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Pyrzyce.

Tegoroczne Dożynki poprowadzili Paulina Lenart – aktorka szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga oraz Krzysztof Oszczyk - pracownik Pyrzyckiego Domu Kultury. Prowadzący serdecznie przywitali gospodarzy Święta Plonów – Panią Burmistrz Marzenę Podzińską, Sołtysa Rzepnowa Panią Lucynę Wilgocką, Starostów Dożynek Annę Dzikowską i Radosława Samsik, duszpasterzy oraz pozostałych uczestników w szczególności zebranych Rolników. Mszę Świętą koncelebrowali ksiądz Dziekan Piotr Twaróg oraz ksiądz Tadeusz Kłapkowski Proboszcz Parafii Św. Ottona w Pyrzycach.

Po Mszy rozpoczął się, tradycyjny ceremoniał staropolskiego obrzędu dożynkowego w wykonaniu tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce.

Tańce, wiersze, a także pieśni o tematyce dożynkowej nadawały wydarzeniu koloru. W trakcie, Pani Burmistrz Marzena Podzińska podziękowała Rolnikom za trud i wysiłek jaki ponoszą każdego dnia życzyła, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba, a także podziękowała zgromadzonym za przybycie oraz Sołectwom za przygotowanie wieńców.

Na zakończenie tradycyjnego ceremoniału nastąpił jeden z najważniejszych
i najbardziej symbolicznych elementów dożynek dzielenie się chlebem.

Po godzinie 16:00 rozpoczęła się część artystyczna, podczas której na scenie wystąpiły lokalne zespoły ludowe. Można było usłyszeć Kapelę Ludową Pyrzyczanie, Senioritę, Pyrzyczankę, Wrzos oraz dzieci uczęszczające na zajęcia wokalne do Pyrzyckiego Domu Kultury – Dzieciaki PeDeKu.

Atrakcje dla najmłodszych zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach. Dzieciaki mogły m.in. pomalować buźki, dzięki czemu wśród uczestników Dożynek można było zobaczyć np. superbohaterów. Najmłodsi mogli poukładać klocki, pozjeżdżać na wielkich dmuchanych zjeżdżalniach jak
i wziąć udział wraz z rodzicami w licznych konkursach.

Nieco starsze dzieci oraz dorośli mogli spróbować swoich sił w strzelaniu do celu zorganizowanym przez Strzelnicę Military Area z Żabowa.

Niespodziankę uczestnikom sprawiła pyrzycka Policja urządzając pokaz umiejętności psa policyjnego, jak również instruując najmłodszych jak należy zachowywać się w obecnego agresywnego zwierzęcia.

Na rozległym terenie ustawiły się liczne stoiska oraz otwarto kuchnię polową, gdzie uczestnicy mogli posilić się darmową, smaczną grochówką, czy swojskim bigosem, nie zabrakło wystawy sprzętu rolniczego.

W trakcie tegorocznych Dożynek odbył się XI Festiwal Pierogów i Chleba organizowany przez Pyrzycki Dom Kultury. Wszyscy uczestnicy dostali upominki jednak nagrodę główną w kategorii chleba otrzymała Pani Danuta Cząstka za bułkę drożdżową, natomiast w kategorii pierogów nagrodzono Panią Marię Kopeć za tradycyjne pierogi ruskie.

Nagrodzono również misternie sporządzone wieńce dożynkowe. Wybór trudny, bo z pięknych należało wybrać najpiękniejsze. Pierwsze miejsce zajęło Sołectwo Obromino, drugie miejsce przypadło Sołectwu Ryszewko, trzecie Sołectwu Stróżewo. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowane zostały przez  Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, które wręczył, obecny podczas uroczystości, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Jarosław Rzepa. Swoją obecnością zaszczycił nas również Senator Grzegorz Napieralski oraz wielu innych znamienitych gości.

W trakcie tegorocznego Święta Plonów Pani Burmistrz Marzena Podzińska złożyła gratulacje Pani Lucynie Wilgockiej  - Sołtys Rzepnowa w związku
z otrzymanym tytułem „Sołtysa Roku 2016” w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Województwa Zachodniopmorskiego. Po godzinie 20:00 na rzepnowskiej scenie wystąpił zespół disco polo „Cord”. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Burmistrz Pyrzyc składa serdeczne podziękowanie za pomoc w organizacji tegorocznych Dożynek składa dla:

Pani Anny Dzikowskiej i Radosława Samsik Starostów, Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz mieszkańców Rzepnowa, pracowników Urzędu Miejskiego
w Pyrzycach, Pyrzyckiego Domu Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji
w Pyrzycach, Straży Miejskiej, Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce, Zespołom Śpiewaczym „Jaworek”, „Wrzos”, „Pyrzyczanka”, „Seniorita”, Kapeli Ludowej „Pyrzyczanie”, Ochotniczym Strażom Pożarnym z Żabowa, Ryszewka
i Nowielina, a także Sponsorom:

1. Dariusz Zybała
  2. AGROWID Sp. z o. o.
  3. Grzegorz Waszczyk
  4. KONSTALBUD S. C.
  5. Gospodarstwo Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej
  6. ENEA Oświetlenie Sp. z o. o.
  7. Europa System Sp. z o. o.
  8. Jerzy Morawiak
  9. Waldemar Pintal
  10. Bolesław Gąsiorowski
  11. Danuta Maksymiak
  12. AGROLEX Sp. z o.o.
  13. GEOTERMIA PYRZYCE Sp. z o. o.
  14. Pyrzycko-Stargardzki Bank Spółdzielczy w Pyrzycach
  15. DRZENIN-ROL Sp. z o. o.
  16. Jan Ksel Usługi Sprzentem Budowlanym
  35. Leszek Rogalewicz
  36. Leszek Gołębiowski
  37. Województwo Zachodniopomorskie.
  38. Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne Spółka z .o.o.