Skwer im. Bolesława Nowaczyka

dodano: 03-10-2016

W piątek 30 września br. miało miejsce nadanie nazwy skwerowi oraz uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej - Bolesława Nowaczyka (1931-1990) - leśnika, wiceprezesa Ligi Ochrony Przyrody w Pyrzycach, ale przede wszystkim wielkiego miłośnika natury i społecznika.

W uroczystości uczestniczyli Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, Zastępca Burmistrza Robert Betyna, Starosta Pyrzycki Stanisław Stępień, rodzina Pana Bolesława Nowaczyka – żona Pani Teresa Nowaczyk wraz z córkami Katarzyną i Elżbietą, prof. Edward Rymar, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pyrzycach Jan Wojtasik, Przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie oraz zaproszeni goście, a także mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej Dąbrowskiego 14. Nie zabrakło również młodzieży szkolnej z terenu Pyrzyc.

Podczas programu artystycznego zorganizowanego przez Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego
i Gimnazjum Publiczne w Pyrzycach jako pierwszy głos zabrał Pan prof. Edward Rymar.
W trakcie swojej przemowy wspominał Pana Nowaczyka, opowiadał o jego pracy, a także przedstawił sylwetkę Pana Bolesława.

Następnie głos zabrała Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, która serdecznie przywitała zebranych gości. W swojej przemowie zaznaczyła, iż w historii naszego miasta i gminy było dużo osób, którym powinno się poświęcić wiele uwagi, a ich pracę, zaangażowanie uznać za prawdziwie wartościowe i godne naśladowania oraz, że niewątpliwie taką postacią był Pan Bolesław Nowaczyk.

Po przemówieniach nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wstęgę przecięli wspólnie Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, Starosta Pyrzycki Stanisław Stępień oraz Pani Teresa Nowaczyk.

Podziękowania za tak wspaniałą inicjatywę na ręce Pani Burmistrz złożyli Panowie Zbigniew Kimel Prezes Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pyrzycach, a zarazem przewodniczący Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Dąbrowskiego 14 – Jan Wojtasik.

Po uroczystości zaproszeni goście udali się do Ratusza na wspólne wspomnienia o Panu Bolesławie Nowaczyku, gdzie rodzina, przyjaciele, współpracownicy, opowiadali o czasach
i wydarzeniach, jakie miały miejsce w okresie, kiedy Pan Bolesław pracował na terenie Pyrzyc. Na twarzach zebranych był uśmiech, a także wzruszenie.

Rodzina Pana Nowaczyka złożyła również podziękowanie inicjatorom i organizatorom uroczystości.

W czasie wspólnej rozmowy padły propozycje o podjęciu starań, aby reaktywować Ligę Ochrony Przyrody na ziemi pyrzyckiej.