KRÓL MATY

dodano: 18-11-2016

Już po raz jedenasty hala Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pyrzycach gościła młodych adeptów sportów walki. 8 listopada 2016 roku do Pyrzyc przyjechały reprezentacje 9 szkół podstawowych aby walczyć o tytuł „Króla maty”. Jak co roku głównym organizatorem był LKS Spartakus, któremu pomagał Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach.

Patronat nad zawodami objął marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz – fundator pucharów, medali i dyplomów. Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska również dołożyła swoją cegiełkę.

222 uczniów ważących od 18  do 100 kg walczyło w 8 kategoriach wagowych na dwóch matach zwanych fachowo dōjō. Zawody sędziowali zawodnicy LKS Spartakus, medaliści mistrzostw Europy i Polski w sumo: Paulina Zygmunt, Weronika Tarka, Oskar Kozanka – Lipka, Daniel Kozakiewicz. Nad całością czuwał sędzia główny Eugeniusz Klimczak.

Oficjalnego otwarcia dokonali zastępca burmistrza Pyrzyc Robert Betyna  i członek Zarządu Powiatu Pyrzyckiego Miłosz Łuszczyk oraz prezes klubu Bolesław Kowalski.  Na trybunach oprócz uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi zasiedli rodzice i dziadkowie zawodników. Przebieg walk był różny. Jedne kończyły się po kilku sekundach wypchnięciem przeciwnika za dōjō, inne trwały nawet po 2 – 3 minuty. Wielu uczniów po raz pierwszy dostąpiło zaszczytu reprezentowania swojej szkoły, nie mając predyspozycji np. do gier zespołowych czy lekkoatletyki, a sumo dało im taką możliwość.

Organizatorzy dziękują uczniom, ich nauczycielom, dyrektorom szkół za duże zaangażowanie  w przebieg imprezy, która co roku cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy duża frekwencja.

Warto przypomnieć, że sekcja sumo LKS Spartakus już drugi raz z rzędu wygrała rywalizację ogólnopolską zostawiając w pokonanym polu wiele utytułowanych klubów. Powiększyła w 2016 roku  swój dorobek o kolejne medale mistrzostw świata i Europy. Za rok kolejna edycja „Króla maty” , namiastki sumo. To właśnie na tej imprezie swoje pierwsze kroki stawiali reprezentanci Ziemi Pyrzyckiej.

Wyniki:

Dziewczęta: