ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU 2016

dodano: 18-11-2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach informuje, że w trzeci czwartek listopada (17 listopada 2016 r.) co roku obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest to okazja dla osób palących aby zerwać z nałogiem palenia, który rujnuje zdrowie nie tylko palaczy ale i osób narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku. W Polsce liczba zgonów bezpośrednio wynikających z palenia tytoniu wynosi w od 67 tys. do 90 tys. przypadków rocznie. Szacuje się, że 38 %. wszystkich zgonów mężczyzn w wieku 38-69 lat ma związek z paleniem tytoniu, z czego 55 %. zgonów wynika bezpośrednio z nowotworu powstałego na skutek palenia tytoniu. Z powodu biernej ekspozycji na dym tytoniowy umiera rocznie blisko 2 tys. niepalących, głównie z powodu choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, raka płuca i przewlekłych chorób układu oddechowego.

Na szczęście jest też dobra wiadomość – każdy rok od chwili rzucenia palenia to odzyskane 3 miesiące życia. Palenie można rzucić bez względu na wiek i to będzie się opłacało. Przykładowo:

• 20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca;
  • 8 godzin po rzuceniu palenia – normuje się poziom tlenu;
  • 2 tygodnie do 3 miesięcy po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie płuc, spada ryzyko zawału, układ krążenia ulega wzmocnieniu, polepsza się kondycja fizyczna.
  • 1 do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu;
  • rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową w porównaniu do ryzyka u osoby nadal palącej.

Warto pamiętać, że palacz zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych - wszystkie rodzaje papierosów (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu. Papierosy elektroniczne tzw. e – papierosy również nie są dobrą alternatywą w stosunku do papierosów tradycyjnych. Palenie ich może mieć negatywny wpływ na zdrowie ze względu na brak rzetelnych opracowań medycznych dotyczących ich szkodliwości (wartości substancji szkodliwych zawartych w e – papierosie mogą być wyższe niż w tradycyjnym papierosie).

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 8 września 2016r. papierosy elektroniczne, podobnie jak tradycyjne, nie mogą być palone w miejscach publicznych, zostały również objęte zakazem reklamowania i sprzedaży nieletnim.

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia!!!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pyrzycach.pdf