Finał projektu Zachodniopomorska sieć szkół promujących zdrowie- Zielona Energia.

dodano: 29-11-2016

15 listopada 2016 r. w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się finał projektu „Zielona Energia”, w którym wzięło udział 18 zespołów reprezentujących Szkoły Gimnazjalne z województwa zachodniopomorskiego. W gronie finalistów znalazło się Publiczne Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej Curie z Pyrzyc (jako jedyne z Powiatu Pyrzyckiego).

Pyrzyczan reprezentowały Klaudia Pęciak, Alicja Wyporska, Martyna Kin, Martyna Prajzendanc i Weronika Kutasiewicz pod opieką Pana Antoniego Zienkiewicza. Finał odbył się w formie gry miejskiej na 6 przestrzeniach, z których każda liczyła 3 stacje. Uczniowie pomagali naukowcom zatrzymać proces ocieplania klimatu i uratować naszą planetę. Pracowali nad prototypem FOTOBIOGENERATORA. Misja ta przeplatana była szkoleniami. Uczestnicy mieli okazję zdobyć cenną wiedzę przydatną również po zakończeniu zmagań. Podczas, gdy zespoły były zaangażowane w rozwiązywanie zadań przygotowanych przez studentów Wydziału Nauk o Ziemi ich opiekunowie uczestniczyli w szkoleniu- kursie BLS/AED podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.

Finał konkursu „Zielona Energia” był doskonałą okazją do przetestowania ratowniczego Centrum Symulacyjnego Rescue LAB, mieszczącego się w budynku Uniwersytetu Szczecińskiego a także stworzonego w ramach projektu serwisu szkoleniowo usprawniającego prowadzenie szkoleń i egzaminów z resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji. Po zakończeniu rywalizacji uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe nagrody indywidualne.

Realizatorem projektu było Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, a całą akcję wspierali: Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.