TYDZIEŃ BIBLIOTEK I DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

dodano: 11-05-2017

8 maja rozpoczęła się akcja społeczna - Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka. Oczywiście!". Jest to akcja realizowana przez wszystkie rodzaje bibliotek, ale także media, wydawnictwa i samorządy. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków.

Tego dnia obchodzony jest również Dzień Bibliotekarza i Bibliotek i z tej okazji odbyło się kameralne spotkanie z Burmistrz Pyrzyc Marzeną Podzińską i zastępcą Burmistrza Robertem Betyną, podczas którego nie zabrakło życzeń i podziękowań dla pracowników pyrzyckiej Biblioteki.

Chcemy, by Biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, zatem hasło "Biblioteka. Oczywiście!" ma wzmocnić ten przekaz. Hasło odpowiada także na pytanie jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze? Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze.