36. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

dodano: 31-05-2017

W dniach 8-13 maja br. odbył się w Hajnówce (województwo podlaskie) 36. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Jest to największy w Polsce oraz jeden z najważniejszych w Europie festiwali poświęcony w całości prawosławnej muzyce liturgicznej. Tegorocznym laureatem II miejsca w kategorii chóry parafialne miejskie został Zespół Wokalny „Cantus Delicium”, działający przy Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Ottona w Pyrzycach.

Jest to niewątpliwie największy sukces artystyczny w ośmioletniej historii działalności „Cantusa”. Zespół wyprzedził bowiem w ostatecznej klasyfikacji takich wykonawców, jak Chór Parafii św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego (Wołkowysk, Białoruś), Chór Parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, Chór Parafii pw. Zaśnięcia NMP w Bielsku Podlaskim, Zespół "Woskliknowienije" z Hajnówki, Katedralny Chór Parafii pw. Świętej Trójcy w Hajnówce, Chór Parafii Przymonasterskiej Zwiastowania NMP i Ap. Jana Teologa w Supraślu, Chór Katedry Prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Należy podkreślić, że Zespół „Cantus Delicium” był jedynym nieprawosławnym chórem w tej kategorii biorącym udział w tegorocznej edycji festiwalu. Dziewięcioosobowe Jury wysoko oceniło oryginalny dobór repertuaru (m.in. kompozycje M. Balakiriewa, M. Kolarica. W. Christowa, I. Denisowej), wyjątkową interpretację oraz ekspresję wykonania. Ponadto, uwagę jurorów zwrócił fakt, iż pyrzyccy artyści wykonywali jako jedyni program trzydziestominutowego występu z pamięci. Zespół „Cantus Delicium” wniósł nową, „nieprawosławną” jakość wykonywania śpiewu cerkiewnego, gdyż jego członkowie jako katolicy zupełnie inaczej odbierają i czują tradycję liturgiczną naszych Wschodnich Braci w wierze chrześcijańskiej. Część konkursową oceniali wybitni znawcy teologii i muzyki prawosławnej, m.in.: Prof. Włodzimierz Wołosiuk (pracownik naukowy Katedry Prawosławnej Teologii Praktycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie), Ks. dr Alexandrel Barnea (adiunkt Katedry Muzyki i Ceremonii Cerkiewnych Uniwersytetu Alekxandra Jana Cuza w Jassach), Wiaczesław Bojko (kierownik Katedry Dyrygentury Chóralnej Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury), Prof. Grzegorz Pecka (kierownik Katedry Dydaktyki Muzycznej Instytutu Muzykologii KUL w Lublinie), Aleksandr Brandaws (dyrygent Chóru Parafii Prawosławnej p.w. św. Trójcy w Rydze).

Wyjazd Zespołu Wokalnego „Cantus Delicium” na Festiwal w Hajnówce był dofinansowany ze środków Gminy Pyrzyce.