Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości

dodano: 07-05-2018

Pod taki hasłem, 30 kwietnia 2018 r,. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzesku, odbył się w apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić, jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, przygotowali uroczystą akademię, w której udział wzięli: z-ca Burmistrz Pyrzyc Robert Betyna, grono pedagogiczne, mieszkańcy Brzeska oraz cała społeczność uczniowska.

Pierwsza część przedsięwzięcia odbyła się na sali gimnastycznej szkoły, gdzie trwał sejmik uczniowski, podczas którego starsi uczniowie opowiadali młodszym, jak ważnym dla Polski wydarzeniem było uchwalenie konstytucji.

Widzowie zostali również zabrani na obrady sejmu czteroletniego. Tam zgromadzeni szlachcice, z królem na czele, zajmowali się najistotniejszymi założeniami aktu. Usłyszeli przysięgę Stanisława Augusta, w rolę którego wcielił się uczeń klasy VII Jan Piska.

Druga cześć ceremonii odbyła się na ulicy Brzeska. Uczniowie rozwinęli 400 metrową flagę, którą wcześniej sami przygotowali.

O bezpieczeństwo uczestników przedsięwzięcia zadbali strażacy z OSP Brzesko.

Było to ważne i wyjątkowe wydarzenie dla szkoły.