WIECZÓR OLIMPIJSKI Z URSZULĄ KIELAN

dodano: 07-05-2018

Jedną z wielu imprez sportowych i dydaktycznych, organizowanych w ramach 43. Pyrzyckich Dni Olimpijczyka, był Wieczór Olimpijski z Muzyką i Poezją. Jego gościem specjalnym byławicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż na Igrzyskach XXII Olimpiady (Moskwa 1980), wielokrotna rekordzistka Polski, Urszula Kielan.

Wieczory Olimpijskie mają w Pyrzycach swoją wieloletnią już tradycję. Organizowane przez Pyrzycką Szkołę Muzyczną i Pyrzycki Klub Olimpijczyka, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej. Ich gośćmi byli m. in. pierwszy pyrzycki olimpijczyk, czołowy przed laty polski kolarz Wojciech Matusiak, wicemistrz świata w biegu na 3000 m z przeszkodami Bogusław Mamiński, znakomita tyczkarka Monika Pyrek, żeglarska mistrzyni świata w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec czy wioślarski mistrz olimpijski Marek Kolbowicz.

Zebranych w wypełnionej po brzegi sali koncertowej PSM gości, wśród których była burmistrz Marzena Podzińska i prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć, powitali dyrektor szkoły Ewa Loba – Diakite i prezes Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka Piotr Olech.

Wieczór rozpoczął się minikoncertem muzycznym w wykonaniu uczniów szkoły. Wystąpili: Jakub Hołownia (kontrabas) przy akompaniamencie Zuzanny Jańczuk (fortepian), Weronika Tachasiuk (akordeon) oraz dwa duety- Amelia Krzemińska (skrzypce) z Gabrielą Strusiewicz (gitara) i Kaja Giergiel (flet) z Janem Dereniem (fortepian).

Rozmowę z Urszulą Kielan prowadził inicjator Wieczorów, były trener LA, wychowawca olimpijczyków,  Jerzy Goclik. Słuchacze dowiedzieli się z niej o początkach jej lekkoatletycznej kariery, latach dominacji w Polsce (ośmiokrotnie poprawiała rekord kraju) i zakończeniu przygody ze sportem po 20. latach wyczynowego go uprawiania, a także o karierze zapaśniczej jej synów, Jacka i Rafała Krajewskich, członków kadry narodowej.

Dłuższą sekwencję tej rozmowy stanowiły wspomnienia i refleksje z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, na których Urszula Kielan zdobyła srebrny medal, pokonując m. in. rekordzistkę świata i mistrzynię olimpijską poprzednich igrzysk, Niemkę Rosemarie Ackerman. Pani Urszula okazała się znakomitą rozmówczynią, jej ciekawe wypowiedzi wielokrotnie nagradzano gromkimi brawami.

Pierwszą część poetycką Wieczoru przygotowała nauczycielka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Tadeusza Kościuszki, Beata Pawluk – Duńska, która wraz ze swoimi uczniami, Alicją Bogacką i Mariuszem Wróblem, przedstawiła ciekawą  interpretację wierszy Zbigniewa Herberta, inaugurując w Pyrzycach Rok Herbertowski, obchodzony w 20. rocznicę jego śmierci.

Częścią drugą był recital poetycki Magdaleny Wincenciak, stałej uczestniczki Wieczorów Olimpijskich od ich początku. Magda wspaniale recytowała przepiękne wiersze Krzysztofa Zuchory, Agnieszki Osieckiej i Wisławy Szymborskiej, wywołując wzruszenie wielu słuchaczy.

Kolejnym gościem pyrzyckiego Wieczoru Olimpijskiego ma być czołowy tyczkarz świata Piotr Lisek, który przyjął już zaproszenie i obiecał przyjechać do  Pyrzyc po tegorocznych Mistrzostwach Europy w Berlinie.

AS