Europejski Dzień bez Samochodu.

dodano: 14-09-2012

Od 1998 roku w dniu 22 września tysiące europejskich  miast uczestniczy w akcji pod nazwą Europejski Dzień bez  Samochodu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „ZOSTAŃ EKOJEŹDŹCEM”

Kampania ta jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. W wielu aglomeracjach miejskich ludzie narzekają na niską jakość życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Dlatego też ogólnym celem kampanii EDbS jest kształtowanie proekologicznych wzorców zachowań oraz popularyzacja, między innymi, komunikacji rowerowej i pieszej. Ponadto kampania ta przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza oraz hałasu, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
     Pyrzyce już po raz kolejny uczestniczą w kampanii promującej Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) oraz akcji Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), które będą trwać od 16-22 września 2012 roku.
    W roku bieżącym włączamy się do akcji poprzez zorganizowanie  bezpłatnego znakowania rowerów przez policję,  konkursu plastycznego na plakat związany z "Europejskim Dniem bez Samochodu", rowerowego toru przeszkód, malowania na asfalcie.

PROGRAM OBCHODÓW EUROPEJSKIEGO TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU I EUROPEJSKIEGO DNIA BEZ SAMOCHODU
W DNIACH 16-22 WRZEŚNIA 2012 r.

HASŁO OBCHODÓW „Zostań ekojeźdźcem”

Pyrzyce 16 września (NIEDZIELA)

godz. 12.00 - Msza święta w kościele p.w. NMP Bolesnej w Pyrzycach ul. Staromiejska w intencji mieszkańców Miasta i Gminy Pyrzyce przemieszczających się pieszo i na rowerach oraz poświęcenie rowerów (parking) przy kościele

Pyrzyce 21 września (PIĄTEK)

Plac Ratuszowy -  parking

Badania mammograficzne przy Placu Ratuszowym 1 w dniu 20 września 2012 r.

Godz. 14.00 oficjalne otwarcie Dnia bez Samochodu przez Burmistrza Pyrzyc
Godz. 14.15 konkurs plastyczny przy sztalugach pod nazwą (Sposoby przemieszczania się bez samochodu) dzieci szkolne i przedszkolne
Godz. 14.15 konkurs plastyczny dla najmłodszych pod nazwą (Jak wygląda świat bez samochodu) kredą na asfalcie
Godz. 15.00 piosenki, wiersze
Godz. 15.30 konkursy sprawnościowe
  • rowerowy tor przeszkód
  • slalomy na hulajnodze    (hulajnogi we własnym zakresie)
  • łowienie rybek
  • pompowanie dętki na czas
  • wyścig na rolkach i łyżworolkach  (rolki we własnym zakresie)
  • konkurs na najstarszy rower
  • parada rowerów

Dodatkowe atrakcje:

•    Znakowanie rowerów przez Policję,
•    Pomiar ciśnienia, cholesterolu, cukru (na czczo i 1,5 h po posiłku), ekg, wzrost, waga, porady, edukacja—ESKULAP PYRZYCE ul. Jana Pawła II (godz. 8.00 do 18.00),
•    Jazda zaprzęgiem konnym (bryczką).