NARODOWE CZYTANIE

dodano: 24-09-2018

8 września przy pyrzyckim Ratuszu odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowana przez Pyrzycką Bibliotekę Publiczną, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pyrzycach oraz Starostwo Powiatowe. W jubileuszowym roku 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polacy czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Fragmenty „Przedwiośnia” czytali Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, członek Zarządu Powiatu Pyrzyckiego Wiktor Tołoczko, członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pyrzycach z przewodniczącym Januszem Przepiórką, członkowie Sekcji Literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku z liderem Jadwigą Rzepiak – Wiktoria Kijana, Krystyna Góral, Astrid Czarnecka, Halina Kozłowska Alicja Przepiórka, Józef Majewski, Wojciech Siatczyński, Edwin Nickel.

Tło historyczne, cechy epoki, dzieje bohaterów przybliżyła Jadwiga Rzepiak – lider Sekcji Literatury UTW.

Cieszy fakt, że do akcji z roku na rok włącza się coraz więcej młodzieży. W tym roku czytała liczna reprezentacja Szkoły Podstawowej przy ul. Rejtana w Pyrzycach: Kaja Puzerewska, Julia Pawłowska, Martyna Cerazy, Julia Fudalska, Karolina Budynek, Iga Głowacka, Martyna Kurczewska, Janek Tarasiuk, Kacper Karwowski, Bartłomiej Wojtasik i Maksymilian Gredka.. Wśród publiczności również nie zabrakło młodzieży, nauczycieli, dyrektorów szkół, jednostek gminnych oraz Pyrzyczan, którzy przyszli posłuchać „Przedwiośnia”.