Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

Informacja

dodano: 07-04-2022

Sezon ogrodniczy rozpoczęty...
 
Trwa porządkowanie działek i ogrodów. Do Straży Miejskiej wpływają zgłoszenia związane z paleniem odpadów organicznych i komunalnych. Na niektórych działkach ma bowiem miejsce niedopuszczalny proceder spalania obciętych gałęzi, suchych liści oraz śmieci, w wyniku którego do gleb, wód i powietrza przenikają rakotwórcze substancje. Mieszkańcy terenów przyległych do ogrodów, jaki i sami działkowcy mają dość zatruwania środowiska trującymi i niebezpiecznymi kłębami dymu, które zagrażają ich zdrowiu.

 
Co zatem zrobić z odpadami z działki ?

 
Większość pozostałości z działki to znakomity materiał na kompost. Najprostszym sposobem pozbycia się resztek roślinnych jest więc założenie kompostownika, który można później ponownie wykorzystać do nawożenia roślin. Każdy działkowiec ma obowiązek wyposażenia swojej działki w kompostownik zgodnie z regulaminem ROD.
Surowe kary za wypalanie !
Spalania odpadów zakazuje Ustawa o utrzymaniu czystości i porządków w gminach (art. 10 ust. 2a), na podstawie której samorządy podejmują uchwały antysmogowe. Strażnik miejski może działkowca wylegitymować oraz ukarać mandatem w wysokości do 500 zł, a w przypadku nawracającego wykroczenia nawet grzywną w wysokości do 5000 zł bądź skierowaniem wniosku do Sądu.
Również art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi: „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.”
Dlatego kolejny już raz apelujemy do działkowców i jednocześnie, przypominamy, że palenie obumarłych części roślin, gałęzi, a także wszelkich form staroci, elementów rozbiórki z altan jest na terenie ROD całkowicie zabronione.
 
Komendant Straży Miejskiej w Pyrzycach
(-) Michał Maduzia


Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia