Narodowe Czytanie 2023

dodano: 12-09-2023

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej było lekturą tegorocznej, już XII edycji akcji „Narodowe Czytanie Dzieł Literatury Polskiej”. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście, który przeczytała Marzena Podzińska - Burmistrz Pyrzyc napisał „Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”.
Wyboru fragmentów „Nad Niemnem” skupiających się na wątku Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku, dokonała i krótko nakreśliła tło wydarzeń, Lider Sekcji Literatury, Historii i Sztuki UTW Wiktoria Wiszniowska – Kijana, a fragmenty prozy odczytali członkowie Sekcji: Alicja Przepiórka, Irena Wojciechowska, Lilia Boczkowska, Halina Maria Kozłowska, Astrid Czarnecka, Janusz Przepiórka, Edwin Nickel, Wojciech Siatczyński wraz z Prezes Stowarzyszenia UTW w Pyrzycach - Zenobią Walczak i Marzeną Podzińską - Burmistrz Pyrzyc oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Janusz Korczaka w Pyrzycach: Laura Maik, Zosia Kupisz, Klaudia Gadowska i Zuzanna Liberacka, których przygotowała Eliza Jaroszyńska.

Pyrzycka Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje za czynne wsparcie Marzenie Podzińskiej, Burmistrz Pyrzyc, Sekcji Literatury, Historii i Sztuki UTW w Pyrzycach, Marcie Dolnej, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka oraz wszystkim mieszkańcom, którzy towarzyszyli nam w sobotnie gorące południe 9 września 2023 r.

Dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej
Magdalena Brzozowska-Wróblewska