„Raz, dwa, trzy… NIEPODLEGŁA, czyli 123 lata do wolności!”

dodano: 15-11-2023

11 listopada w Pyrzyckim Domu Kultury odbył się niezwykły spektakl wokalno-teatralny pn. „Raz, dwa, trzy… NIEPODLEGŁA, czyli 123 lata do wolności!” To wyjątkowe wydarzenie dedykowane Narodowemu Świętu Niepodległości było jak podróż w czasie. A emocje, jakie wzbudziło - były niepowtarzalne. Licznie zgromadzonych gości przywitały Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska oraz Dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury Ewa Hancz. Oddając hołd naszej Ojczyźnie, na scenie wystąpiło prawie 100 uczennic i uczniów, reprezentujących szkoły: Szkoła Podstawowa z OI im. Leonida Teligi w Pyrzycach, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Mielęcinie oraz Zespół Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach.

Ich występy poruszyły serca całej publiczności. Widzowie byli świadkami nie tylko artystycznego wyrażenia uczuć, ale także manifestacji patriotycznych wartości. Nie brakowało wzruszeń, łez radości i dumy z bycia częścią tak niezwykłego przedsięwzięcia.
Sobotnie wydarzenie było podsumowaniem kilkudziesięciu godzin warsztatów wokalnych i teatralnych, które przekształciły się w niezapomniane widowisko. Przez ostatnie tygodnie uczniowie bardzo intensywnie pracowali pod czujnym i profesjonalnym okiem instruktorów:
  • Pani Moniki Zajączkowskiej, która prowadziła warsztaty teatralne,
  • Pani Klaudii Szczepkowskiej – prowadzącej zajęcia wokalne.
Ich działania podczas warsztatów wspierały Panie: Monika Jastrzębska i Małgorzata Olejniczak.
Dziękujemy Wam drogie Panie za to, że włożyłyście mnóstwo zaangażowania i serca w przygotowanie aktorów, wokalistów i recytatorów.
A Wam kochane dzieci i cudna młodzieży kłaniamy się nisko. To co zrobiliście na tej scenie na długo pozostanie w pamięci pyrzyczan. Wiemy, że dla Was nie były to „tylko” godziny warsztatów i przygotowań, ale było to też przełamywanie barier i lęków, była to okazja do integracji, były to dyskusje, śmiechy, ale też wzajemne wsparcie. I przede wszystkim była to jedna z cenniejszych lekcji historii, muzyki i języka polskiego.
Niech to wydarzenie będzie dla nas wszystkich nie tylko spektakularnym widowiskiem, ale także symbolem jedności, dumy i patriotyzmu.

Spektakl można obejrzeć pod adresem: www.youtube.com/live/Z-0svTwh2Y8?si=YIZ0-1gDg2hbTPAz
  • Koncepcja: Ewa Hancz, Katarzyna Pluta
  • Koordynacja: Katarzyna Pluta
  • Szata graficzna projektu, scenografia: Romuald Fijałkowski, Marzena Cielek
  • Oświetlenie: Krzysztof Oszczyk
  • Dźwięk: Ryszard Zgłobicki
  • Wsparcie organizacyjne: Eliza Karwowska, Bożena Rusiecka, Mariola Wsolak, Piotr Lasocki,
  • Pomoc w transmisji online: Łukasz Golczyk
Projekt „Raz, dwa, trzy… NIEPODLEGŁA, czyli 123 lata do wolności!” dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2023.

Dyrektor PDK
(-) Ewa Hancz