Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

SYMPOZJUM NAUKOWE "DZIEDZICTWO KULTUROWE PYRZYC"

dodano: 22-06-2013

      19 czerwca 2013 roku, w sali widowiskowo – kinowej odbyło się sympozjum naukowe „Dziedzictwo kulturowe Pyrzyc” z okazji jubileuszu 750-lecia Pyrzyc. Sympozjum otworzył Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech, witając przybyłych mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej. Podkreślił, że sympozjum jest ważnym wydarzeniem dla jubileuszu miasta.

Prelegenci zaproszeni na sympozjum poruszali tematy związane z historią miasta, przyrodą je otaczającą, naszymi tradycjami olimpijskimi oraz heraldyką i tradycjami muzycznymi.
Prof. dr hab. Edward Rymar zaprezentował zachowane do dziś (w różnym stanie) zabytkowe budowle użyteczności publicznej, zwracając uwagę na zachowanie nielicznych już obiektów dla przyszłych pokoleń.
Prof. dr hab. Wanda Bacieczko swoją prezentacją uświadomiła nam, jakim bogactwem roślinności możemy cieszyć się na Ziemi Pyrzyckiej, jak wiele unikalnych, chronionych gatunków można napotkać podczas spacerów lub wycieczek.
Mgr Alicja Witowiak zapoznała nas ze stanem badań archeologicznych na naszych terenach i dalszych perspektywach działań w tym zakresie, ponieważ na Ziemi Pyrzyckiej jest jeszcze wiele do odkrycia i zbadania. Na naszym obszarze stwierdzono ciągłość osadnictwa od 5 tys. lat, co jest zjawiskiem wyjątkowym zarówno w skali ziem polskich, jak i Niżu Środkowoeuropejskiego, co daje potencjał nie tylko badawczy, ale i turystyczny
Dr Marcin Peterlejtner podczas swojej prelekcji pokazał nam, wydawało by się doskonale nam znane fortyfikacje miejskie, z zupełnie innej strony. Podkreślił, że pyrzyckie fortyfikacje miejskie są jednym z najcenniejszych zabytków średniowiecznej architektury obronnej w Polsce. Przybliżył losy naszych murów, baszt i bram od ich początku do dnia dzisiejszego. Podkreślił, że są one unikatowej rangi skarbem, który odpowiednio wykorzystany, zadbany i wyeksponowany może znacząco ponieść atrakcyjność naszego miasta.
Mgr Maciej Słomiński zapoznał zebranych z historia Ratusza pyrzyckiego, budowli do której często zaglądamy, którą codziennie mijamy nie zdając sobie sprawy, jak bogatą historię w sobie kryje, której początki sięgają I poł. XIV wieku. Pyrzycki Ratusz w swego czasu był największym i najpiękniejszym ratuszem na Pomorzu.
O misji św. Ottona na Pomorzu i jego pobycie w Pyrzycach prelekcję przygotował ks. prof dr hab. Grzegorz Wejman, który niestety nie mógł przybyć w tym terminie do Pyrzyc. Prezentację przedstawił dr Paweł Migdalski.
Na temat pyrzyckich tradycji olimpijskich, ich tradycji na naszej ziemi mówił mgr Jerzy Goclik, rozpoczynając od tradycji przedwojennych, przedstawiając sylwetkę Otto Peltzera, uczestnika Igrzysk w 1928 i 1932 roku. Oczywiście nie mogło w tym wystąpieniu zabraknąć takich nazwisk, jak Wojciech Matusiak, Danuta Piotrowska czy Paweł Januszewski. Jerzy Goclik przedstawił działalność Pyrzyckiego Klubu Olimpilczyka, o tradycji spotkań z polskimi olimpijczykami formatu Ireny Szewińskiej, Bogusława Mamińskiego i wieloma znanymi ze sportowych aren osobistościami.
W zupełnie innym świetle mgr Marek Ober przedstawił nam naszą „katedrę”, czyli Kościół pw. WNMP, dawniej św. Maurycego. Z prezentacji mogliśmy dowiedzieć się o unikatowej architekturze kościoła, o detalach i sztuce jego budowniczych.
Mgr Arkadiusz Małecki przedstawił tworzenie się zrębów lokalnej społeczności na terenie Ziemi Pyrzyckiej, problemy towarzyszące procesowi zasiedlania naszych ziem. Poruszył takie zagadnienia jak adaptacja społeczno-kulturowa osadników, aprowizacja i warunki bytowe, kwestia edukacji i stanu zdrowia.
Mgr Mikołaj Ostolski w swojej prezentacji położył nacisk na dwa symbole Pyrzyc. Pierwszy z nich, znany wszystkim herb Pyrzyc i jego rodowód od XIV wieku oraz na (nie wszystkim znaną)
Pyrzycką Polkę Krzyżową, utwór muzyczny pióra pyrzyckiego kompozytora Siegmunda Schlichtinga, powszechnie znany w całych XIX wiecznych Niemczech, dziś zupełnie nieznany. Uczestnicy sympozjum mieli okazję wysłuchać skocznego i pogodnego w nastroju utworu.
Bardzo sprawnym i merytorycznym moderatorem sympozjum był dr Paweł Migdalski.
Pyrzycka Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje pani Beacie Kurowskiej – Sekretarz Gminy oraz Łucji Szutkowskiej, Romualdowi Fijałkowskiemu, Januszowi Szpaczyńskiemi, Grzegorzowi Karaźniwiczowi, Marioli Wsolak, Bożenie Rusieckiej za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu sympozjum.

Beata Statkiewicz

Galeria zdjęć


Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

Rozlicz PIT w Pyrzycach
Rozliczenie PIT online w PITax.pl jest dostępne dzięki projektowi „Wspieraj lokalnie” przygotowanemu przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych oraz PITax.pl Łatwe podatki.

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia