Skuteczny samorząd - usprawnienie działania 10 gmin z terenu województwa zachodniopomorskiego

dodano: 12-08-2013

W dniu 5 sierpnia 2013 r. Instytut Rozwoju Regionalnego zorganizował w Szczecinie konferencję podsumowującą projekt „Skuteczny samorząd – usprawnienie działania 10 gmin z terenu województwa zachodniopomorskiego” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 23 jednostek samorządu terytorialnego z województwa zachodniopomorskiego oraz zaproszeni goście związani z realizacją projektu.

W trakcie spotkania podsumowano trwające 30 miesięcy: od marca 2011 r. do sierpnia 2013 r.,  działania projektu realizowanego w partnerstwie Instytutu Rozwoju Regionalnego i 10 gmin z województwa zachodniopomorskiego: Brojec, Chojny, Golczewo, Gryfic, Połczyna-Zdroju, Pyrzyc, Recza, Stepnicy, Świerzna i Złocieńca.

Prezes Zarządu Instytutu Rozwoju Regionalnego – Pan Zbigniew Zychowicz przedstawił uczestnikom konferencji historię powstania i idee jakie przyświecały realizacji projektu. Uczestnicy dowiedzieli się, że podstawą przygotowania projektu była obszerna diagnoza stanu funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa zachodniopomorskiego. W jej efekcie wyznaczone zostały merytoryczne działania projektu oraz określone zostały jego rezultaty i cel główny w postaci usprawnienia działalności 10 gmin z terenu województwa zachodniopomorskiego.

W projekcie wzięło udział 264 pracowników 10 partnerskich urzędów. Dzięki przygotowaniu teoretycznemu w formie szkoleń, uczestnicy, wsparci przez opiekunów-doradców, przygotowali dokumenty będące rezultatami projektu, a mianowicie: „mapę aktywności” organizacji pozarządowych w gminie, procedurę konsultacji społecznych, kodeks etyczny pracownika urzędu.

Dodatkowo w ramach projektu we wszystkich 10 urzędach wdrożony został system zarządzania jakością ISO 9001:2008, który usprawnia zarządzanie urzędem, a uzyskany certyfikat ISO podnosi prestiż gmin, które go posiadają.

Podsumowania projektu dokonała Pani Renata Jankowska – Asystentka Koordynatora Projektu, która w swoim wystąpieniu omówiła realizację projektu, przedstawiła rezultaty, które zostały osiągnięte oraz pozytywne efekty, które powstały w wyniku realizacji projektu.

Następnie głos zabrali przedstawiciele gmin biorących udział w projekcie – Burmistrz Gryfic Pan Andrzej Szczygieł oraz Sekretarz Gminy Brojce Pan Zbigniew Zaborowski. Przedstawili korzyści płynące dla gmin wynikające z realizacji projektu. Obaj panowie podkreślili, że o ile działaniami projektu objęci byli wyłącznie urzędnicy o tyle jego rezultaty i pozytywne ich efekty odczuje cała społeczność gmin biorących udział w projekcie.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z możliwościami wykorzystania systemu zarządzania jakością w organizacji dla realizacji kontroli zarządczej. Przedstawił je Pan Artur Szwoch - Prezes Zarządu PIHZ Certyfikacja Sp. z o.o.