Dożynki Archidiecezjalne w Pyrzycach

dodano: 27-08-2013

W ubiegłą niedzielę w Pyrzycach odbyły się Dożynki Archidiecezjalne, których gospodarzem była parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach.

Uroczystości dożynkowe rozpoczął korowód delegacji z parafii kilkunastu dekanatów archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej, które zaprezentowały swoje przepiękne wieńce. Uczestnicy Święta Rolników mogli podziwiać prawdziwe dzieła sztuki (np. wieńce w kształcie: łabędzia, konia ciągnącego wiejski wóz, kościoła, serca, orła, dzwonu) misternie wykonane z tegorocznych zbóż. Po prezentacji wieńców dożynkowych uroczystą Mszę Świętą dziękczynną w intencji rolników i za plony odprawił Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga, który pobłogosławił rolników oraz plony, będące owocami ich ciężkiej pracy. Zaproszenie do udziału w uroczystościach dożynkowych również przyjął Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech, który w swoim wystąpieniu wyraził słowa uznania i podziękował rolnikom za trud. To im właśnie zawdzięczamy, że na naszych stołach jest chleb. Burmistrz również podkreślił znaczenie polskiego rolnictwa, aby czas dla naszego rolnictwa był zawsze dobry, by polska ziemia należała do polskiego rolnika.

Dożynki uświetniły występy regionalnych zespołów ludowych, natomiast liczne stoiska kusiły zapachem pysznych przetworów spożywczych, przygotowanych m.in. przez spółdzielnie socjalne z Brzeska i Rzepnowa. Pyrzycka Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę z okazji jubileuszu 750-lecia Pyrzyc. Gmina Pyrzyce zorganizowała stoisko promocyjne, na którym można było otrzymać bezpłatnie jubileuszowe bochenki chleba, foldery okolicznościowe i owoce.