Dożynki Gminne w Krzemlinie

dodano: 02-09-2013

W sobotę , 31 sierpnia w Krzemlinie odbyły się gminne uroczystości dożynkowe. Nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się chlebem, konkursów, występów artystycznych i dobrej zabawy.

Rolnicy, mieszkańcy Krzemlina, władze gminne, delegacje sołectw i zaproszeni goście zebrali się przy świetlicy wiejskiej, by o godz. 13.15 wyruszyć barwnym korowodem na plac dożynkowy. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta pod dyrygenturą Mirosława Wesołowskiego, która działa przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szcz. O godz. 13.30 rozpoczęła się plenerowa msza św. dziękczynna w intencji rolników i za tegoroczne plony, koncelebrowana przez księdza Krzysztofa Rostkowskiego proboszcza miejscowej parafii, księdza dziekana Leszka Koniecznego z parafii w Pyrzycach, księdza dziekana Franciszka Szydłowskiego z parafii w Lipianach oraz księdza kanonika Jerzego Trościanko z parafii w Mielęcinie. Ksiądz Krzysztof Rostkowski przewodniczył mszy i dziękował Bogu za dobre plony, a rolnikom za ciężką pracę. Poświęcił również dożynkowe wieńce, wykonane starannie i pomysłowo przez mieszkańców sołectw gminy Pyrzyce. Uroczystą oprawę mszy św. zapewniły panie z Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Kresowianka” w Letninie oraz z Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” w Krzemlinie.

Po mszy odbyły się uroczystości obrzędowe. Marek Olech burmistrz Pyrzyc odebrał bochen chleba od Anety Susfał z Mechowa i Mariusza Lewandowskiego mieszkańca Krzemlina, którzy w tym roku pełnili obowiązki starostów dożynek. Burmistrz odbierając chleb, dziękował i wyraził szacunek, uznanie i wdzięczność dla wszystkich rolników za „ten bezcenny dar”.

Bochen chleba, wypieczony z tegorocznych ziaren zbóż przekazała również gospodarzowi dożynek delegacja OSP Pyrzyce w składzie: Henryk Sikora prezes zarządu, Jerzy Wroński komendant gminny i Elżbieta Kocanowska druhna OSP Pyrzyce. Genowefa Nowicka prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. „Miejski” w Pyrzycach wraz z Danielem Kocanowskim wręczyła burmistrzowi plony z pyrzyckich ogródków.

Po ceremonii przekazania chleba głos zabrał burmistrz Pyrzyc Marek Olech, który w swoim wystąpieniu podziękował w szczególności rolnikom za ciężką pracę i wysiłki, jakie wkładają, by uzyskać jak najlepsze plony. Podkreślił również znaczenie polskiego rolnictwa i zaapelował do obecnych samorządowców o troskę i dbałość o polskiego rolnika, aby ziemia polska zawsze należała do polskiego rolnika.

W dalszej części Święta Plonów atrakcje dla uczestników przygotowali w blokach sportowych pracownicy OSiR w Pyrzycach. Można było wykazać się w takich konkurencjach, jak: „dojenie krówki”, „wielobój drwali”, „macanie jaj”, „strach na wróble”, „wyścigi rydwanów”, „ubieranie i wybory miss dożynek” i inne. Bloki sportowe, jak zwykle, sprawnie i z humorem poprowadziły Renata Michalska i Justyna Gredka. Na scenie nie zabrakło także występów z akcentem ludowym, w których zaprezentowały się zespoły: ZPiT Pyrzyce, Kresowianka, Wrzos, Pyrzyczanka, Jaworek. Na zakończenie zaśpiewali utalentowani młodzi podopieczni Łucji Szutkowskiej z zespołów Young Stars i Quatro Man, którzy w rytmach dyskotekowych porwali uczestników dożynek do tańca i świetnej zabawy.

Dla smakoszy pyszną grochówkę przygotowali Radosław Pietrzykowski i Waldemar Kowalczyk oraz jadło dożynkowe w świetlicy przygotowały mieszkanki Krzemlina. Na tych , którzy przepadają za rybami, czekało stoisko degustacyjne Lokalnej Grupy Rybackiej SIEJA z siedzibą w Marianowie w ramach kampanii promocyjnej JEDZ RYBY BĘDZIESZ ZDRÓW, na którym można było posilić się rybami morskimi: flądrą, morszczukiem, mintajem, dorszem, śledziem, przygotowanymi przez Spółdzielnię Socjalną „Pod Kasztanami” z Rzepnowa i Marcina Michalskiego Catering Pyrzyce. Kto lubi potrawy mięsne i zimne piwo, mógł gościć w ogródku gastronomicznym u Państwa Ksel.

Na zakończenie burmistrz podziękował Magdalenie Wodzińskiej sołtysowi Krzemlina, radzie sołeckiej oraz wszystkim mieszkańcom Krzemlina za przygotowanie wspaniałego dożynkowego święta i udekorowanie domostw przydrożnymi kukłami, które przykuwały uwagę gości. Podziękowania wyraził w szczególności sponsorom, pracownikom UM, OSiR, PDK, OSP Pyrzyce oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie gminnych dożynek.