dodano: 10-09-2013

Narodowe czytanie to zainicjowana w zeszłym roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Jej podstawowym celem jest propagowanie rodzimej literatury i wzmacnianie wspólnoty narodowej. Narodowe czytanie inspiruje, buduje międzypokoleniowe mosty, łączy ludzi ponad codziennymi podziałami.

W tym roku przypada 220. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników. Dlatego w sobotę 7 września na Placu Wolności przy mini tężniach czytaliśmy najpopularniejszy jego dramat - „Zemstę”. Z życiem i twórczością Aleksandra Fredry zapoznała zebranych Halina Kozłowska, natomiast o samym dramacie opowiedziała Jadwiga Rzepiak – obie panie są aktywnymi członkiniami sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ich koleżanki i koledzy z tej sekcji wcielili się w poszczególne role dramatu:

Cześnik Raptusiewicz – Józef Majewski, Dyndalski – Józef Kędziora, Papkin – Edwin Nickel, Podstolina – Astrid Czarnecka, Klara – Krystyna Góral, Rejent Milczek – Wojciech Siatczyński, służba – Halina Kozłowska. W rolę Wacława Milczka wcielił się Jerzy Marek Olech –Burmistrz Pyrzyc.

Obsada zebrała gromkie oklaski i aplauz publiczności. Panie bibliotekarki składały pamiątkowe stemple na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach książek Aleksandra Fredry okolicznościową pieczęcią, którą przysłała Kancelaria Prezydenta RP. Tegoroczną odsłonę „Narodowego Czytania” w Pyrzycach zainicjowała i zorganizowała Pyrzycka Biblioteka Publiczna wraz z Sekcją Literacką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Publiczność oraz pogoda dopisała, przybyła młodzież z pyrzyckich szkół wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy Pyrzyc.