UROCZYSTE PODPISANIE UMOWY NA REALIZACJĘ KOLEJNEGO ETAPU ŚCIEŻKI ROWEROWEJ W GMINIE PYRZYCE

dodano: 10-09-2013

9 września w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach odbyło się uroczyste podpisanie umowy, z udziałem marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha i skarbnika Gminy Danuty Bartków, na realizację ścieżki rowerowej w gminie Pyrzyce.

Dzięki unijnemu wsparciuz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 powstanie kolejny etap ścieżki rowerowej na istniejącym nasypie po rozebranej linii kolei jednotorowej. Początek trasy znajdzie się na skrzyżowaniu z ulicą Ciepłowniczą w Pyrzycach, natomiast koniec trasy, której długość to blisko 9 kilometrów, wyznaczona została w obrębie Brzeska. Inwestycja jest kolejnym etapem zrealizowanego już projektu tj. ścieżki rowerowej, której trasa przebiegała od ulicy Stargardzkiej do ulicy Ciepłowniczej w Pyrzycach.

Koszt całkowity projektu wyniesie 3 765 434,54 złotych, a dofinansowanie ze środków RPO WZ na lata 2007-2013 to 2 747 095,60 złotych.

Efektem końcowym pierwszego etapu inwestycji było włączenie trasy do regionalnej sieci ścieżek rowerowych „Tysiąca Jezior” przechodzących kolejno przez gminy: Przelewice, Barlinek, Lipiany, Myślibórz, Dębno, oraz „Trasy Nadodrzańskiej” przechodzącej przez gminę Gryfino, Chojna, Mieszkowice, które tworzą integralną całość ze szlakiem nadodrzańskim biegnącym po stronie niemieckiej.

Na fragmencie obszaru, przez który prowadzić będzie planowana inwestycja przebiega jeden z korytarzy ekologicznych. Korytarz stanowi enklawę ptaków wodnobłotnych wraz z derkaczem, kulikiem i stanowiskiem orła bielika. Znajdują się tu również miejsca m.in. wieś Mechowo, bogate w cenne zasoby przyrodnicze np. dęby, jesiony i klony. Nowa ścieżka ułatwi dostęp do naturalnych szlaków turystycznych w kierunku jeziora Miedwie prowadzących przez Ogród Dendrologiczny w Przelewicach aż do Puszczy Barlineckiej.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników zaplanowano montaż znaków pionowych oraz znaków poziomych. Posadzone zostaną żywopłoty na odcinku miejskim i poręcze stalowe oddzielające użytkowników ścieżki od drogi. Ponadto zakupione zostaną 4 stojaki dziesięciostanowiskowe na rowery, które zostaną ustawione na ulicy Ciepłowniczej w Pyrzycach oraz w Mechowie, Letninie i Brzesku.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz gratulując burmistrzowi Pyrzyc Jerzemu Markowi Olechowi, stwierdził:

Cieszę się podwójnie, że dzisiaj możemy podpisać umowę na realizację niezwykle ważnego zadania, jakim jest budowa kolejnego etapu ścieżki rowerowej w gminie Pyrzyce. Przypomnę tylko, że projekt początkowo znajdował się na liście rezerwowej, ale dzięki uporowi i konsekwencji burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha ostatecznie mogło dojść do podpisania umowy związanej z dofinansowaniem tego właśnie zadania. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że jazda rowerem stała się modna i jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu. Ważne, że odpowiedzialnie myślicie o podnoszeniu jakości życia mieszkańców, dlatego głęboko wierzę, że ścieżka ta będzie przez nich dobrze i często użytkowana. Liczę, że już na przyszłe wakacje będziemy mogli umówić się na wspólną jazdę rowerem, a tym sposobem na odbiór ścieżki. Ufam, że projekt będzie dobrym prognostykiem na przyszłość dla gminy. Życzę pomyślnego i terminowego przeprowadzenia realizacji inwestycji

Burmistrz Pyrzyc dziękując marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego za udzielone wsparcie, podkreślił że:

pozyskane środki umożliwią nam realizację drugiego etapu inwestycji. Mam nadzieję, że wójtowi Przelewic uda się również wybudować dalszy etap ścieżki aż do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, byłaby to naprawdę wielka atrakcja turystyczna dla obydwóch gmin i przyjezdnych gości. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2014 roku, dołożymy wszelkich starań , aby zmieścić się w tym terminie.