Urząd Miejski w Pyrzycach

  • Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
  • Pic 8
  • Pic 9
logo

Gminne obchody Święta Niepodległości i uroczystego zakończenia Roku Jubileuszowego 750 – lecia Pyrzyc

dodano: 13-11-2013

Mszą świętą w intencji ojczyzny rozpoczęły się w kościele pw. WNMP w Pyrzycach uroczyste obchody Święta Niepodległości i zakończenia Roku Jubileuszowego 750 – lecia Pyrzyc. Eucharystii przewodniczył ksiądz Zbigniew Rakiej proboszcz parafii św. Ottona, który zaprosił do jej koncelebrowania kapłanów z sąsiednich parafii.

Po mszy poczty sztandarowe, delegacje szkół, przedszkoli, instytucji i zakładów państwowych, związków kombatanckich, stowarzyszeń, organizacji społecznych, samorządów gminnych udały się pochodem pod Pomnik Pamięci, by złożyć wiązanki kwiatów. Atrakcji narodowemu świętu dodała sylwetka Józefa Piłsudskiego (jego rolę odegrał Andrzej Nowakowski), który w zaprzęgu konnym poprowadził okolicznościową defiladę. Przy pomniku Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech serdecznie powitał wszystkich na obchodach najważniejszego polskiego święta i podziękował za tak liczny udział. W swoim wystąpieniu podkreślił:
"11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Wolność, która sprawiła, że Polacy znów mogli swobodnie mówić i pisać w swoim ojczystym języku, tworzyć polskie szkoły, uniwersytety, wydawać polskie książki, rozwijać polską kulturę bez ograniczeń narzucanych przez obce i wrogie rządy, modlić się po polsku i po polsku wychowywać dzieci. Dzisiejsza rocznica jest jedną z najbardziej radosnych w dziejach Polski. Za chwilę złożymy symboliczne wiązanki kwiatów, by uczcić pamięć o polskich żołnierzach. Pamiętajmy o nich, pamiętajmy o wszystkich tych, którzy przelaliswoją krewpo to, byśmy teraz mogli żyć w wolnej Polsce".

Zanim uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach Natalia Golczyki Kacper Siepka wyrecytowali wiersze pt. "11 listopada" i "Lekcja patriotyzmu", członkowie ZPiT Pyrzyce odśpiewali a cappella hymn państwowy.

Po ceremonii składania wiązanek kwiatów uczestnicy uroczystości udali się na plac przy mini tężni, gdzie burmistrz Marek Olech wraz z księdzem proboszczem Zbigniewem Rakiejem odsłonili tablicę upamiętniającą jubileusz 750 – lecia Pyrzyc. Zwieńczeniem uroczystego dla mieszkańców Pyrzyc momentu, była Pyrzycka Polka Krzyżowa, której pierwsze takty mistrzowsko na trąbce zagrał Mikołaj Ostolski.

Dalsza część obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i uroczystości podsumowującej Rok Jubileuszu 750 – lecia nadania praw miejskich Pyrzycom w odmianie magdeburskiej odbyła się w sali widowiskowo – kinowej Pyrzyckiego Domu Kultury, która została wypełniona przez gości do ostatniego miejsca. Podwójna uroczystość była okazją do uhonorowania przez Burmistrza Pyrzyc osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Pyrzyce. W pierwszej kolejności, na wniosek Prezesa Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Pyrzycach Leszka Kowalskiego, okolicznościowe listy gratulacyjne i podziękowania za stałą służbę Ojczyźnie, za dbałość o zachowanie pamięci o żołnierskich czynach, za głęboki patriotyzm otrzymali kombatanci: Piotr Dziemaszkiewicz, Witold Żabski, Marian Kameduła, Maria Rytwińska, Władysław Sadłoń, Antoni Kędziora, Elżbieta Łopuszyńska, Kazimierz Królikowski. Listami gratulacyjnymi i symboliczną różą gospodarz uroczystości za wkład w rozwój naszego miasta oraz za wiele lat aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym wyróżnił następujące osoby: Arkadiusza Wodzińskiego, Krzysztofa Wancerza, Zdzisława Musiałę, Stanisławę Rybkę, Agnieszkę Urbańską, Helenę Frątczak, Józefa Zdrenkę, Kazimierza Guźniczaka, Jacka Mierzwiaka, Adolfa Szpiecha, Egona Mrulę, Józefa Surmacza, Cezarego Kocanowskiego, Ryszarda Ręka, Mariusza Wolińskiego, dariusza Grygiela, Józefa Berdzika, Stanisława Wudarczyka, Andrzeja Hatłasa, Władysława Marszałka.

Szczególne wyróżnienie - Statuetkę Jubileuszową z okazji 750 – lecia Pyrzyc oraz w uznaniu za zasługi na rzecz gminy Pyrzyce otrzymali: ks. January Żelawski, ks. Zbigniew Rakiej, Zygmunt Witoński, Józef Kędziora, Danuta Cząstka, Anna Gliszczyńska, Walenty Darczuk, Daniel Kocanowski, Jerzy Goclik, Edwin Nickel, ks. Andrzej Stolarski, Stanisław Łucki, Agnieszka Odachowska, Grzegorz Czarnacki, Waldemar Róg, Józef Słota, Stanisław Świędrych, Henryk Sikora, Andrzej Czarnof, Zbigniew Binduła.

Na wniosek Burmistrza Pyrzyc Rada Miejska postanowiła uchwałami nadać tytuł "Honorowego Obywatelstwa Gminy Pyrzyce” Leszkowi Kowalskiemu, a odznakę "Honorowego Sołtysa" przyznać Lucynie Wilgockiej. Odznaczenia wręczył Przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Grzesiak wraz z Burmistrzem Pyrzyc i Senatorem RP Sławomirem Preiss.

W programie artystycznym przygotowanym przez Pyrzycki Dom Kultury goście mogli obejrzeć występy zespołów: ZPiT PYRZYCE, ZŚ "Pyrzyczanka", Kapela Ludowa "Pyrzyczanie", ZŚ "Seniorita".

Miłym akcentem listopadowego święta były serdeczne gratulacje i życzenie dla wszystkich mieszkańców Pyrzyc z okazji jubileuszu miasta wygłoszone na scenie przez przedstawicieli naszych miast partnerskich Frantiska Jirasky z-cę burmistrza Wysokiego Myta (Czechy) i Günthera Trachte radnego Rady Miejskiej miasta Korbach (Niemcy). Pan Trachte, który zapoczątkował pierwsze kontakty pomiędzy Pyrzycami i Korbach (25 lat temu), przekazał od burmistrza Klausa Friedrich symboliczny upominek "złoty talar" (logo Korbach) z gratulacjami w języku polskim na ręce Marka Olecha, wyrażając słowa uznania i radości: „cieszę się, że możemy naszą współpracę pielęgnować i uczestniczyć w Waszym Święcie, zawsze chętnie przyjeżdżamy do Pyrzyc, do naszych przyjaciół".

MW

Galeria zdjęć


Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

szukaj Szukaj na stronie
e-Urząd

Rozlicz PIT w Pyrzycach
Rozliczenie PIT online w PITax.pl jest dostępne dzięki projektowi „Wspieraj lokalnie” przygotowanemu przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych oraz PITax.pl Łatwe podatki.

foto co? gdzie? kiedy?

Pytanie do Burmistrza

tv Nasz kanał TV

foto W obiektywie...

Unijne i krajowe fundusze pomocowe

Instytucje

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia