" Pierwsza Pyrzycka Debata Rolnicza "

dodano: 27-01-2014

23 stycznia 2014 roku, w Pyrzyckim Domu Kultury odbyła się pierwsza Pyrzycka Debata Rolnicza na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie. Została ona zorganizowana z inicjatywy Burmistrza Pyrzyc Jerzego Marka Olecha przy wsparciu Komitetu Protestacyjnego Rolników, Rady Miejskiej w Pyrzycach oraz organizacji rolniczych  w związku z licznymi protestami rolników.

W dyskusji głos zabrali przedstawiciele licznych instytucji i organizacji rolniczych: Agencję Nieruchomości Rolnych reprezentował Pan Robert Zborowski p.o. Dyrektora OT Szczecin, Pan Krzysztof Masternak – Przewodniczący Rady Powiatowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, przedstawiciele Komitetu Protestującego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Pan Edward Kosmal, Pan Robert Tarnowski. Do udziału w Debacie zaproszono włodarzy ościennych Gmin oraz rolników. Cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem ze względu na temat przewodni, który budzi wiele kontrowersji i niezadowolenia. Burmistrz Pyrzyc Jerzy Marek Olech otwierając debatę w wygłoszonym stanowisku jednoznacznie przeciwstawił się sprzedaży polskiej ziemi na rzecz obcokrajowców, która stanowi nasze wspólne dobro narodowe, o czym często zapominamy. Przypomniał również o obowiązku i kredycie zaufania udzielonym przez wyborców  jaki spoczywa na każdym włodarzu, odnoszącym się do zachowania dziedzictwa narodowego jakim jest ,,polska ziemia” dla przyszłych pokoleń.  Burmistrz Jerzy Marek Olech podkreślił, że to głownie rząd polski jest odpowiedzialny za to, jaki kierunek rozwoju obierze polskie rolnictwo, czy będziemy konkurencyjni dla rynków światowych, czy pozostaniemy na marginesie światowego rolnictwa i staniemy się rynkiem zbytu wyprodukowanych towarów. Podkreślił jednoznacznie, że zawsze popierał i będzie  nadal wspierał polskiego rolnika w dążeniu do rozwoju rodzinnych gospodarstw   rolnych,  gdyż jako włodarz  gminy typowo rolniczej i Polak doskonale zna problemy polskiego rolnictwa przez pryzmat pyrzyckiego rolnika.

Wyrażone przez Burmistrza Jerzego Marka Olecha stanowisko uzyskało wsparcie  Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, Rolników licznie przybyłych z gmin: Kozielice,   Bielice,  Pyrzyce,  Myślibórz, Stargard,  Lipiany, Przelewice, Gryfino, Choszczno oraz Rady Miejskiej w Pyrzycach. Rolnicy wyrazili swoje zadowolenie z faktu, że ich problem został dostrzeżony i omówiony na forum publicznym. Żywią nadzieję, że Pierwsza Pyrzycka Debata na temat problemów  w sektorze rolniczym zapoczątkuje cykl spotkań, na których rolnicy będą mogli wyrazić swoje obawy, co do ich  przyszłości.

Debata cz. 1
Debata cz. 2