Informacje dotyczące dowodów osobistych

dodano: 21-02-2014

INFORMACJA  O MODYFIKACJI DOWODU OSOBISTEGO

Uprzejmie informujemy, że w listopadzie 2013 roku zmodyfikowano sposób zabezpieczeń dowodu osobistego. Ze względu na liczne przykłady fałszerstw, przerobień i podrobień, podjęte zostały działania mające na celu lepsze zabezpieczenia dowodu osobistego. Zmodyfikowany dokument powstał na bazie obecnego wzoru dowodu osobistego, Modyfikacja nie spowodowała zmiany dokumentu, który został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania , wymiany, zwrotu lub utraty.

Dokładny opis  modyfikacji w dowodzie osobistym zawiera poniższy skan:
SKAN

Informacja na temat konieczności szczególnej dbałości przez obywateli o dane dotyczące ich tożsamości.

Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nikt nie może zatrzymywać dowodu osobistego, chyba że możliwość taka wynika z wyraźnego uregulowania zawartego  w przepisach prawa. Powyższe oznacza, że przedsiębiorcy nie mają podstawy prawnej, aby żądać od swoich klientów pozostawienia dowodu osobistego "pod zastaw". Działanie takie nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawa oraz wiąże się z dużym niebezpieczeństwem wykorzystania danych w dowodzie osobistym  (lub innym dokumencie tożsamości) klienta przez nieuczciwego przedsiębiorcę do popełnienia przestępstwa na szkodę osoby, której dane zostały wykorzystane.

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU UTRATY DOWODU OSOBISTEGO

Utrata dowodu osobistego powinna zostać niezwłocznie zgłoszona w dowolnym organie gminy, a w przypadku utraty dowodu osobistego poza granicami kraju, w urzędzie konsularnym. Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancję bezpieczeństwa posiadaczowi dokumentu, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę. Dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby, która utraciła dowód osobisty, fakt ten należy zgłosić do dowolnego banku. Powyższe zostanie odnotowane w systemie informatycznym, do którego mają wszystkie banki, co skutkować będzie uniemożliwieniem zaciągnięcia zobowiązania przez przestępcę z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.